Poznań: Kaziuk 2014!

T
3 marca 2014, 10:48

Wileńskie palmy, cepeliny i rękodzieło zaleją Stary Rynek. Dla poznaniaków i turystów przygotowano masę atrakcji!

Poznań: Kaziuk 2014!

– Podczas tegorocznych Kaziuków przypomniane zostaną związki Jagiellonów z Poznaniem, wizyty przedstawicieli tej dynastii w naszym mieście, szczególnie króla Jana I Olbrachta, któremu hołd pruski złożył Hans von Tieffen na zamku królewskim w Poznaniu – opowiada Paweł Marciniak z poznańskiego magistratu. Tegoroczne Kaziuki będą też szczególne dla organizatorów. Poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej już po raz 21. organizuje imprezę. – W tym roku święto kaziukowe wpisuje się w jubileusz 25-lecia działalności oddziału – chwalą się przedstawiciele Towarzystwa.

Główną atrakcją będzie tradycyjny kiermasz wileński. – Stary Rynek opanują serca kaziukowe, palmy, cepeliny, bliny, obwarzanki, czarny chleb i rękodzieło ludowe – dodaje Paweł Marciniak. W niedzielę przed fasadą poznańskiego ratusza przedstawione zostaną wizerunki dynastii królewskiej. W samo południe odegrane zostaną hejnały wileński i poznański, po których nastąpi paradny pochód zespołów i orszaku Jagiellonów na scenę.

Tam też odbędzie się szereg występów, podczas których zaprezentują się Orkiestra Flażoletowa i Chór Akord ze Swarzędza, Duszniczanka, Zespół Pieśni i Tańca Wielkopolanie oraz Kapela Wileńska. Występy nie ograniczą się jednak do samego grania. – Będzie się można nauczyć piosenek i wspólne śpiewać! – zapewniają organizatorzy. Chwilę później nastąpi wręczenie nagrody Żurawina 2014 dla „Kapeli Wileńskiej”.

Parada i koncerty na Starym Rynku to tylko część wydarzeń towarzyszących Kaziukom. Od godziny 11.30 do 16 trwać będzie tradycyjny kiermasz. Również w niedzielę, o godzinie 17.30 w Centrum Kultury Zamek, odbędzie się koncert galowy „Kapeli Wileńskiej” i zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie”.

Na 3 marca organizatorzy zaplanowali otwarcie wystawy z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan” na 25-lecie działalności poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna. Początek o godzinie 15 w holu urzędu wojewódzkiego.

4 marca o godzinie 18 Towarzystwo zaprasza do kościoła św. Krzyża przy ulicy Częstochowskiej 16, na Verba Sacra z prezentacją tekstów poświęconych św. Kazimierzowi, po czym odbędzie się msza ku czci św. Kazimierza z udziałem m.in. chóru Poznańskie Słowiki.

Źródlo - Fakt.pl

Słowa kluczowe: