When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

U wybrzeży Włoch znajduje się potencjalnie niebezpieczny podwodny wulkan

T
28 lutego 2014, 17:00

Marsili to podwodny wulkan odkryty w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w akwenie Morza Tyrreńskiego. Jest to największy podwodny wulkan w Europie.

U wybrzeży Włoch znajduje się potencjalnie niebezpieczny podwodny wulkan

Znajduje się on około 175 km na południe od Neapolu. To kolejny wulkan po Wezuwiuszu i po Campi Flegrej w Zatoce Neapolitańskiej, który grozi zniszczeniem części wybrzeża Włoch.

Wysokość stożka wulkanu Marsili to około 3 tysięcy metrów nad dnem morza. Szczyt wulkanu znajduje się około 450 metrów pod powierzchnią Morza Tyrreńskiego. Według ostatnich badań wulkanu stało się jasne, że Marsili w dawnych czasach często wybuchał. Wulkanolodzy uważają, że w najbliższej przyszłości może wystąpić tam nowa erupcja.

Prawdopodobieństwo, że dojdzie do fazy aktywności wulkanu Marsili oceniane jest jako dosyć wysokie. Gdyby do czegoś takiego doszło erupcja stanowiłaby ryzyko wystąpienia tsunami, które byłoby groźne dla dużych i małych wysp w obrębie Morza Tyrreńskiego, a także zachodniego wybrzeża Włoch. Zagrożona jest między innymi Kampania, Kalabria i Sycylia. Niejasna jest też struktura stożka, zwłaszcza jego podstawy, ponieważ z badań wynika, że może upaść duża jego część ze względu na to, że może być niestabilna na wypadek erupcji. Takie podmorskie osuwisko samo w sobie może wywołać wielką falę, erupcja tylko ją powiększy.

Wulkan oficjalnie pozostaje uśpiony, ale naukowcy nie pozostawiają złudzeń, że mimo, iż nie jest znana żadna jego erupcja w znanej nam historii, to żywioł niewątpliwie jest aktywny i groźny. W związku z tym, wulkan będzie nadal badany, aby bardziej szczegółowo ocenić ryzyka z nim związane i podjąć odpowiednie środki ostrożności na wypadek ziszczenia się najgorszego scenariusza.

Źródło - zmianynaziemi.pl

Słowa kluczowe: