When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wyjątkowo częste sztormy poszerzyły ostatnio o 30 metrów plaże w Świnoujściu

T
21 lutego 2014, 15:00

O 30 metrów poszerzyła się po ostatnich sztormach plaża w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), i tak uznawana za najszerszą na polskim wybrzeżu – poinformował w czwartek rzecznik tamtejszego magistratu Robert Karelus. Jej szerokość dochodzi teraz do blisko 200 m.

Wyjątkowo częste sztormy poszerzyły ostatnio o 30 metrów plaże w Świnoujściu

Jesienne i zimowe sztormy nanoszą na plażę piasek, powiększając ją. Zwykle w ciągu roku plaża w Świnoujściu „rośnie” o 40-50 centymetrów, ale po ostatnich sztormach jest to aż 30 metrów. Tak duży przyrost plaży jest sporym zaskoczeniem – ocenił Karelus.

Plaża w Świnoujściu ma cztery kilometry długości, a jej szerokość sięga miejscami prawie 200 m. Nie wiadomo jednak, jak długo turyści będą mogli cieszyć się z nowego, naniesionego podczas sztormów czystego i drobnego piasku. Morze i tak zabierze część piasku z powrotem, a plaża skurczy się o kilka metrów. Karelus zapewnił jednak, że wciąż będzie szersza przynajmniej o kilkanaście metrów.

Plażę „pomógł” poszerzyć przede wszystkim grudniowy orkan Ksawery, który obszedł się łaskawie ze Świnoujściem i miasto nie ucierpiało podczas nawałnicy. Prawdopodobnie morze oddało po prostu świnoujskiej plaży piasek zabrany wcześniej z sąsiednich plaż.

Poszerzenie plaży ma też wymiar ekonomiczny – oznacza bowiem nowe tereny inwestycyjne. W miejscu, gdzie dziś buduje się hotele, jeszcze kilkadziesiąt lat temu była jedynie promenada z widokiem na morze – poinformował Karelus.

Źródło - losyziemi.pl