When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Chmura pyłu znad Sahary wisi nad Niemcami

T
20 lutego 2014, 11:39

Niemiecka Służba Meteorologiczna udostępniła zdjęcie pokazujące zasięg strefy pyłu przyniesionego przez wiatry nad południową i zachodnią Europę znad Sahary. Chmura unoszącego się w powietrzu piasku sięga południowych Niemiec.

Chmura pyłu znad Sahary wisi nad Niemcami

Zdjęcie pokazuje zasięg chmury pyłu unoszącego się nad południową i zachodnią Europą. Drobny piasek pochodzi znad Sahary i został przyniesiony przez południowe i południowo-wschodnie wiatry.

Kolorem jasnoczerwonym oznaczono pył, który unosi się nad obszarem pomiędzy wybrzeżem Włoch, Sardynią, Korsyką i Afryką Północną oraz dalej na północ, nad obszarem południowych Niemiec.

Ciemnoczerwony kolor to chmury znajdujące się na wysokim pułapie. Zielony oznacza chmury znajdujące się nisko nad ziemią.

Satelita METEOSAT wykonał zdjęcie w różnych zakresach promieniowania widzialnego i podczerwonego rano 19 lutego.

METEOSAT to seria satelitów geostacjonarnych projektowanych i budowanych początkowo przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA, a następnie przez organizację EUMETSAT. Satelity te służą do obserwacji pogody i badań meteorologicznych.

Do lipca 2012 roku wystrzelonych zostało 10 satelitów METEOSAT. Satelity o numerach 1-7 są to satelity pierwszej generacji, kolejne o numerach 8-10 to satelity drugiej generacji.

Obecnie czynne są satelity METEOSAT-7, -8, -9 i -10. Meteosat-7 został umieszczony nad Oceanem Indyjskim i dostarcza obrazy z tego regionu co 30 minut (jest to Meteosat pierwszej generacji). Satelity METEOSAT-8, 9 i 10 zostały umieszczone nad Afryką Środkową. Meteosat-8 stanowi obecnie rezerwę dla Meteosata-10; Meteosat-9 wykonuje zdjęcia w trybie „rapid scan” (zdjęcia tylko dla obszaru Europy z częstotliwością 5 minut), natomiast Meteosat-10 wykonuje zdjęcia dla całej półkuli z częstotliwością 15 minut.

Źródło - losyziemi.pl

Słowa kluczowe: