When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zorza polarna na Saturnie [WIDEO]

T
13 lutego 2014, 13:01

NASA opublikowała najnowsze zdjęcia zorzy polarnej na Saturnie.

Zorza polarna na Saturnie [WIDEO]

Obrazy złożono ze zdjęć wykonanych w kwietniu i maju ubiegłego roku zarówno przez sondę Cassini, jak i Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Analiza danych wskazuje na to, że zjawisko wywołują cząstki wiatru słonecznego wpadające w atmosferę planety. Podobnie jak na Ziemi zorze na Saturnie są bardzo zmienne – czasem widać silne światło, czasami nie ma ich w ogóle.

Zorze na Saturnie są bardzo zmienne, czasem widać prawdziwe fajerwerki, czasem jest zupełnie ciemno- mówi szef zespołu opracowującego zdjęcia z teleskopu Hubble’a, Jonathan Nichols z University of Leicester w Anglii.W 2013 roku mieliśmy duży wybór tańczących zórz, od stabilnych świecących okręgów po szybkie świetlne wyładowania w poprzek polarnych rejonów- dodaje.

Naukowcy zastanawiali się, dlaczego górne warstwy atmosfery Saturna i innych gazowych olbrzymów wydają się cieplejsze, niż wynikałoby to z ilości otrzymywanego od Słońca promieniowania- mówi Sarah Badman z zespołu opracowującego pomiary spektrometru promieniowania widzialnego i podczerwonego.Obserwując długie sekwencje obrazów zarejestrowanych przez różne instrumenty, możemy ocenić, gdzie zorze podgrzewają atmosferę i jak długo taki proces przebiega - dodaje.

Analiza najnowszych obrazów pozwoliła też zauważyć pewne zależności związane ze zmianą linii pola magnetycznego. Na filmie widać, że jasna część zorzy przesuwa się w zgodzie z położeniem księżyca Saturna, Mimasa. Wcześniejsze zdjęcia wskazywały z kolei na synchronizację zorzy z ruchem innego z księżyców, Enceladusa.

Po raz pierwszy udało nam się tak dokładnie zaobserwować zmienność zórz na Saturnie- mówi Wayne Pryor z Central Arizona College. Jak podkreśla, okazało się, że niektóre błyski pojawiają się i znikają, a inne utrzymują się dłużej i nawet wirują wokół bieguna, choć z prędkością kątową niższą od prędkości wirowania samej planety.

Eksperci z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, którzy koordynują cały program badania zórz na Saturnie, liczą, że przejście Słońca w kolejną fazę zwiększonej aktywności sprawi, że zjawiska będą częstsze i łatwiejsze do obserwacji.

Źródło - losyziemi.pl