When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nadchodzi orkan Petra, czy dotrze do Polski?

T
6 lutego 2014, 12:20

Kolejny atlantycki orkan naciera na Wielką Brytanię, Hiszpanię i Francję. Prawdopodobnie za kilka dni być może stanie się on problemem Holendrów, Niemców a potem i Polaków.

Nadchodzi orkan Petra, czy dotrze do Polski?

W ciągu ostatnich miesięcy widzieliśmy już całą serię orkanów pustoszących północną Europę. Wszystko wskazuje na to, że przyjdzie nam się zmagać z następnym. Tym razem rozległy niż nazywa się Petra. Burza spowodowała już podtopienia od morza w Hiszpanii i jej charakterystyczną cechą są monstrualne fale.

Potężna wichura wiejąca z prędkością do 160 km/h powoduje cały szereg utrudnień i kłopotów. Gdy uderzyła w północnej Francji doszło do tego, że siłą wiatru spychane były samochody. Liczne nadmorskie miejscowości zostały zalane.

Szczególnie doświadczona została francuska prowincja Bretania. Miejscowości przybrzeżne zalewały dziesięciometrowe fale, które wzmagał bardzo silny wiatr. W rezultacie służby ratunkowe musiały podejmować helikopterami ludzi, którzy przed wodą schronili się na dachach. Ewakuowano sporo mieszkańców.

Według meteorologów orkan Petra powinien się przemieszczać w kierunku wschodnim, ale jego drodze przeszkodzi wyż znad Rosji, dlatego jest szansa, że wietrzna pogoda do nas nie dotrze.

Źródło - zmianynaziemi.pl

Słowa kluczowe: