Jak walczyć z przebarwieniami skóry?

T
22 stycznia 2014, 15:41

Kochamy słońce i nie ma w tym nic złego. Dzięki promieniom słonecznym nasz organizm wytwarza potrzebną witaminę D, a nastrój się poprawia, gdy świat wydaje się mniej ponury. Jednak częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do przebarwień skóry, z którymi potem usilnie staramy się walczyć. Jak robić to skutecznie?

Jak walczyć z przebarwieniami skóry?

Skąd to się bierze?

Przebarwienia to nic innego, jak nadmiar produkcji melaniny w pewnych obszarach naszej skóry. Przeważnie dzieje się to równomiernie, np. w trakcie opalania się. Ale bywa, że pewne fragmenty ciemnieją bardziej, tworząc nieestetyczne plamy na twarzy oraz reszcie ciała.

Stopień przebarwień a metoda działania

Nie istnieje jeden niezawodny sposób walki z pojawiającymi się przebarwieniami. Wszystko zależy od tego, jak silne one są. U jednych fenomenalnie sprawdzą się kremy na przebarwienia, np. krem Garnier. Mogą również pomóc w rozjaśnieniu piegów.

W przypadku ciemniejszych przebarwień, konieczna będzie bardziej zaawansowana kuracja rozjaśniająca w gabinecie kosmetycznym. Mogą to być serie masek i peelingów na bazie kwasów owocowych, które łagodnie złuszczają wierzchnie warstwy naskórka. Najlepiej wykonać serię kilku zabiegów (w ocenie pomoże nam kosmetyczka, kosmetolog lub dermatolog) co niestety wiąże się z dość wysokimi kosztami. Jednak, jeśli kremy polegną w walce z przebarwieniami, zabiegi kosmetyczne dają większą gwarancję sukcesu.

Jeśli natomiast plamy pigmentacyjne są bardzo intensywne, jedyną metodą która je usunie są zabiegi laserowe. Jest to sposób zdecydowanie najdroższy (od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych) i jeśli się na niego zdecydujemy, należy wybrać pewne oraz bezpieczne miejsce.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Plamy i przebarwienia pojawiają się też z wiekiem, ale nawet wówczas nie jesteśmy bezradni. Jeśli odpowiednio zadbamy o naszą skórę w młodości, chociażby stosując kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, wówczas jeśli przebarwienia zaczną się pojawiać, same kremy wybielające, takie jak wspomniany powyżej krem Garnier, mogą być całkowicie skuteczne i nie będą potrzebne bardziej kosztowne terapie, zapewniające jednolity kolor skóry.

Słowa kluczowe: