When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Antarktyda – Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu

T
22 stycznia 2014, 14:00

Antarktyczny lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie pływa po morzu – donoszą naukowcy. W wyniku tego, coraz szybciej dochodzi do topnienia pokrywy lodowej, a poziom oceanu podnosi się średnio o 1 cm na 20 lat.

Antarktyda – Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu

Naukowcy od dawna starali się przewidzieć „zachowanie” Pine Island. Niestety wiele dotychczasowych modeli matematycznych nie sprawdzało się i pojawiało się sporo błędów.

Niedawno badaczom kierowanym przez Gael’a Duranda z Uniwersytetu w Grenoble udało się opracować metodę badawczą, opartą na trzech modelach. Dzięki temu dokonali analizy powierzchni, jaką wytyczył lodowiec pod wodą – w miejscu, w którym półka lodowa stykała się z powierzchnią ziemi. Okazało się, że linia ta cofnęła się o ok. 10 km w ciągu ostatniej dekady.

Specjaliści zauważyli również, że lodowiec jest już niezależny od lądolodu, a w rowie między Pin Island, a lądem przepływa coraz więcej wody, co powoduje szybsze topnienie. – Lodowiec rozpoczął fazę nieodwracalnego odwrotu – poinformował Gael Durand, z Uniwersytetu w Grenoble na łamach czasopisma „Natural Climate Change”.

Badania sugerują więc, że w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat lodowiec cofnie się o około 40 km i doprowadzi do podniesienia poziomu oceanu o centymetr lub dwa.

Naukowcy z Uniwersytetu w Grenoble stwierdzili, że lodowiec przyczynia się do utraty około 20 proc. pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej. Od 1992 r. do 2011 r., średnio tracił każdego roku 20 mld ton lodu, a według Duran, liczba ta może wzrosnąć do 100 mld ton lodu rocznie, co odpowiada podniesieniu poziomu mórz i oceanów od 0,35 do 1 cm w ciągu najbliższych 20 lat.

Źródło - losyziemi.pl