When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Przygotowanie samochodu do zimy

T
13 grudnia 2013, 14:41

Zimowa aura wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności na drodze. Jednak jeśli ich samochód nie będzie specjalnie przygotowany, aby sprostać niskim temperaturom i opadom śniegu, nie będą mogli nawet wyjechać nim z parkingu. Na czym dokładnie polega przygotowanie samochodu do zimy?

Przygotowanie samochodu do zimy

O co koniecznie trzeba zadbać?

Nie ulega wątpliwości, że w czasie zimy sprawny akumulator w samochodzie to podstawa. Jeśli nasz pojazd wyposażony jest w wysłużony akumulator, powinniśmy albo wymienić go na nowy, albo sprawdzić jego stan. Warto też mieć w domu prostownik, dzięki któremu podładujemy go samodzielnie i będziemy mogli wyruszyć w drogę własnym samochodem, zamiast decydować się na podróżowanie transportem zbiorowym.

Przed zimą konieczna będzie również wymiana opon letnich, na zimowe. O charakterystyce opon przeznaczonych na okres zimowy możemy przeczytać na przykład w serwisie Oponeo.pl, który pozwoli nam dopasować odpowiednie ogumienie do naszego pojazdu oraz umożliwi jego zakup. Opony zimowe są niezwykle istotne dla zapewnienia sobie i pasażerom maksimum bezpieczeństwa w czasie jazdy. Zimówki mają skrócić drogę hamowania na śliskiej, oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni, na stabilne prowadzenie pojazdu i kontrolę trakcji w trudnych warunkach pogodowych.

Przed zimą można również wykonać standardowy przegląd samochodu w serwisie czy warsztacie. Specjaliści podpowiedzą nam, co jeszcze powinniśmy wymienić lub zakupić, aby poczuć się pewnie za kółkiem w czasie mrozów. Na pewno przypomną o zimowym płynie do spryskiwaczy czy o zimowym płynie do chłodnic. Podczas całej zimy musimy dbać również o sprawne światła w samochodzie, zwłaszcza że o tej porze roku bardzo szybko zachodzi słońce.

Jeśli instalacja ogrzewania w samochodzie nie działa lub szwankuje, przed zimą trzeba ją także koniecznie naprawić, aby uniemożliwić parowaniu i zamarzaniu szyb wewnątrz pojazdu w czasie jazdy, a także aby przyspieszyć etap ich odmrażania przed samą jazdą.

Względy estetyczne

Jeśli chcemy, aby nasz samochód po zimie wyglądał tak samo dobrze jak przed, powinniśmy zadbać o jego nadwozie. Trzeba umyć gruntownie samochód i uzupełnić ewentualne ubytki lakieru – rysy i odpryski. Nadwozie następnie należy zabezpieczyć woskiem bądź środkiem konserwującym lakier przed wpływem soli, której nie brakuje na drogach w czasie zimy. W ten sposób zabezpieczymy się przed niechcianą korozją.

Konieczne jest też zabezpieczenie wszelkich gumowych elementów pojazdu, a więc uszczelek w drzwiach i w bagażniku, silikonem lub wazeliną, co zapobiegnie skutecznie przymarzaniu do metalu w niskiej temperaturze. Łatwiej też będzie się nam otwierało drzwi samochodu przy porannych przymrozkach.

W co wyposażyć auto?

Na wyposażeniu naszego samochodu w czasie zimy powinny znaleźć się odmrażacze, skrobaczka do szyb, jak również szczotka ułatwiająca usuwanie śniegu nagromadzonego na nadwoziu i szybach. Przyda się mata termiczna na przednią szybę, aby skrócić sobie czas przygotowania rano pojazdu do jazdy.