When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Życie mogło powstać pod powierzchnią naszej planety

T
11 grudnia 2013, 15:33

Najnowsze odkrycie sugeruje, że pierwsze formy życia pojawiły się pod powierzchnią Ziemi, a nie na jej powierzchni. Naukowcy odkryli mikroby na głębokości kilku kilometrów, które przypominają te sprzed 3.5 miliarda lat.

Życie mogło powstać pod powierzchnią naszej planety

Znalezione bakterie żyły i rozmnażały się w całkowitej izolacji na głębokości pięciu kilometrów a zespół naukowców z Michigan State University, który dokonał odkrycia sugeruje, że mogły one znajdować się tam przez miliardy lat. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że te pojedyńcze formy życia znaleziono w złamaniach skalnych głęboko pod Ziemią na kontynencie północnoamerykańskim, europejskim i w kopalni w Johannesburgu (RPA) oraz w skalistym dnie morskim na północnozachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej i północnowschodnim wybrzeżu Japonii. Bakterie te są bardzo podobne do siebie pod względem genetycznym.

Naukowiec Matt Schrenk twierdzi, że mikroby te ewoluowały od wspólnego przodka który żył w czasach kiedy powstawało życie na Ziemi. Odkryte bakterie pozyskują energię z wodoru i metanu, który może być wytwarzany w niektórych rodzajach skał przy wysokich temperaturach i ciśnieniu. Niezwykłe jednak jest to, że mikroby są niemal identyczne mimo tak ogromnych odległości.

Matt Schrenk dodał, że odkrycie zaprzecza teorii "pierwotnej zupy", która pojawiła się w 1953 roku. Według niej, życie rozpoczęło się ponad 3 miliardy lat temu w oceanie w wyniku kombinacji chemii z atmosfery a niektóre formy energii utworzyły aminokwasy, które następnie ewoluowały do pierwszych gatunków na naszej planecie. Problem jednak polega na tym, że powierzchnia Ziemi w tamtym okresie była poddawana intensywnemu promieniowanu ultrafioletowemu, co doprowadziłoby do zniszczenia złożonych cząsteczek biologicznych, wystawionych na działanie światła.

Źródło - http://zmianynaziemi.pl