Ksawery uderzył w Polskę! Trzy osoby nie żyją!

T
6 grudnia 2013, 11:42
Ksawery uderzył w Polskę! Trzy osoby nie żyją!

W nocy z czwartku na piątek orkan Ksawery dotarł do Polski. Trzy osoby zginęły w aucie, ktróre przygniotło drzewa, jedna została ranna. Cztery inne osoby zostały ranne, prądu nie ma ponad 100 tys. osób! W ciągu ostatnich godzin straż pożarna walczyła ze skutkami orkanu ponad 1,2 tys. razy!

Orkan Ksawery nadciągnął z północnego zachodu. Trzy osoby zginęły w miejscowości Poraj w woj. pomorskim. Były w aucie, na które spadło drzewo. Czwarta osoba z samochodu została ranna.

Pod Złotoryją na Dolnym Śląsku 6-osobowa rodzina została ewakuowana, po tym jak zawaliła się ściana budynku. Ponad 100 razy wyjeżdżali strażacy w Łódzkiem do interwencji – ratownicy interweniowali w nietypowych sprawach jak oberwana rynna czy orzeł na pomniku, który się ruszał.

W Sierpowie koło Zgierza zginęły 4 krowy, które poraził prąd z zerwanej linii energetycznej. Natomiast W miejscowości Skotnik (woj. zachodniopomorskie) linia energetyczna spadła na oborę. Prąd poraził 26 sztuk bydła.

Najmocniej Ksawery uderzył w Zachodnie Pomorze – w wielu miejscowościach huraganowy wiatr zerwał sieć elektryczną, pozbawiając prądu część Świnoujścia. Strażacy od godzin południowych w czwartek interweniowali około 150 razy m.in. przy powalonych przez wiatr drzewach i zerwanych sieciach energetycznych. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych przez wichury.

To samo stało się w województwie pomorskim. W Trójmieście i wokół, zerwało sieć elektryczną i poprzewracało drzewa na drogi. Bo tu wiatr wiał z prędkością prawie 120 km/godz. Ponad 17 tys. gospodarstw nie ma prądu. W większości gmin trwa lokalizacja uszkodzenia i nieznany jest czas przywrócenia napięcia.

Słabiej wiało na południu Polski, choć i tu są straty – Na Podkarpaciu wiatr wiał z prędkością 90 km/gdz. Drzewa upadając uszkodziły 28 linie średniego napięcia. Bez prądu jest ponad 7 tysięcy odbiorców. Podobnie jest w Świętokrzyskiem.

Źródło - fakt.pl