When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zakazali palenia węglem

T
26 listopada 2013, 12:36

Już za 5 lat w Krakowie zacznie obowiązywać absolutny zakaz palenia węglem w piecach. W poniedziałek sejmik Małopolski przegłosował uchwałę w tej sprawie.

Zakazali palenia węglem

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło tak radykalne ograniczenia dotyczące ogrzewania budynków. Już za 5 lat mieszkańcy Krakowa nie będą mogli palić w piecach drewnem i węglem. Z uchwały wyłączono kominki. – Zakaz będzie wprowadzany stopniowo, nie dotyczy kominków. Teraz priorytetem są dopłaty osłonowe dla najbiedniejszych – podkreślił marszałek województwa Marek Sowa.

Dyskusja nad zakazem trwała kilka godzin. Prezydent Jacek Majchrowski zaznaczył, że Kraków jest gotowy na takie rozwiązanie. – Budujemy spalarnię odpadów. Remontujemy sieć MPEC. Sześćset kamienic znajdzie się w zasięgu sieci ciepłowniczej. Zlikwidowaliśmy setki kotłowni. Dopłacimy mieszkańcom do takich inwestycji. Pokrywamy w większości przypadków 100 proc. kosztów – podkreślił prezydent.

Według projektu uchwały krakowianie mają 5 lat na wymianę starych pieców węglowych na nowe, ekologiczne ogrzewanie. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie wymiany pieców. Miasto zwraca nawet 100 proc. kosztów wymiany.

Jednak zapewnienia miasta nie uspokajają w pełni wszystkich krakowian. – Chciałabym palić ekologicznym paliwem, ale zwyczajnie mnie na to nie stać – przyznaje Maria Jah (67 l.) z Dębnik. Z obecnym kształtem uchwały i z wyłączeniem z niej zakazu palenia drewnem w kominkach nie zgadzają się również niektórzy radni sejmiku. Andrzej Bulzak z PiS mówił wprost: – To szczyt hipokryzji, zaraz ktoś zacznie produkcję kominków, gdzie będzie można spalać wszystko!

Gdy uchwała wejdzie w życie, ten kto nie zastosuje się do jej postanowień narazi się na mandat w wysokości do 500 zł lub grzywnę w wysokości nawet i 5 tys. zł. Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, Kraków jest trzecim miastem w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Przed nami są jedynie bułgarskie Pernik i Plovdiv.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: