When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wrocław: kolejne maluchy w zoo

T
25 listopada 2013, 12:00
Wrocław: kolejne maluchy w zoo

Para jeży uszatych doczekała się potomstwa. Trzy maluchy, co prawda żywią się jeszcze mlekiem matki, ale już niebawem zaczną pomału przyjmować stały pokarm. Najmłodsi odwiedzający koniecznie powinni zobaczyć te słodkie istotki!

Amila, mama małych jeży wychowuje je samotnie, bo u tego gatunku samce nie biorą udziału w odchowie młodych. Jeże uszate można spotkać w Libii, Egipcie, na zachodzie poprzez Azję Południowo - Wschodnią, aż do centralnych Chin. Zamieszkują obszary półpustynne i stepowe. Na chłodniejszych terenach ssaki te mogą hibernować podczas zim nawet do 3,5 miesiąca. Te zwierzaki prowadzą nocny tryb życia.

– We wrocławskim zoo najłatwiej zobaczyć je przychodząc zaraz po otwarciu, wtedy są jeszcze przez chwilę aktywne zanim ułożą się do snu – mówi Ryszard Topola (33 l.) z ogrodu zoologicznego.Ten mały ssak, mniejszy od naszego jeża europejskiego, potrafi przejść nawet do 9 kilometrów w poszukiwaniu pokarmu, a żywi się prawie wszystkim. Łapie owady i małe kręgowce. Chętnie je jajka, pestki i owoce, nie pogardzi również padliną. Mimo tak szerokiej diety ma jedną niesamowitą cechę. Potrafi bez wody i pokarmu przetrwać nawet 10 tygodni.

Te małe jeże urodziły się po ciąży trwającej około 39 dni. Na początku były ślepe i prawie nagie, posiadały tylko trochę dziwnych i bardzo miękkich igieł. Kolce te rosły nieprawdopodobnie szybko i po zaledwie 5 godzinach od urodzenia powiększyły się czterokrotnie. – Po tygodniu nasza trójka otworzyła po raz pierwszy oczy, a po dwóch tygodniach młode całe były już pokryte igłami – opowiada Topola. Jeże uszate dożywają do sześciu lat, w naturze są gatunkiem zagrożonym wyginięciem wpisanym do Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Źródło - Fakt.pl