When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zakażą palenia węglem

T
7 listopada 2013, 13:15

Pomogły protesty ekologów! W Krakowie zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia węglem.

Zakażą palenia węglem

Zarząd Małopolski przedstawił już Sejmikowi projekt uchwały. Wyklucza ona również używania węgla w kominkach

Po licznych bataliach, w końcu pojawiła się informacja, która zadowoliła większość Krakowian. Zarząd Małopolski zmienił treść uchwały dotyczącej zakazu palenia węglem. Wcześniejszy dokument zezwalał na opalanie węglem kominków. Teraz zakaz jest bardzo restrykcyjny.

Protesty ekologów, apele prezydenta Jacka Majchrowskiego i głosy krakowian wyrażone w konsultacjach społecznych są jednoznaczne. Wszyscy chcą oddychać czystym powietrzem w Krakowie. Smog, który opanował miasto jest nosicielem śmiertelnych chorób.

Debata, na której zapadną ostateczne decyzje odbędzie się 25 listopada. Zarząd opiera swoje stanowisko na decyzji mieszkańców, którzy mogli wyrazić swoją opinie dotyczącą zakazu w Internecie. Głosowało aż 2,5 tys. krakowian z czego palić węglem nie chce aż 2267 osób.

Jeżeli zakaz wejdzie w życie, krakowianie będą ogrzewać budynki i podgrzewać wodę gazem ziemnym, olejem opałowym i olejem napędowym. Są to paliwa stałe najbezpieczniejsze dla środowiska.

Inicjatywę popiera prezydent Majchrowski i radni, którzy przygotowali już program osłonowy mający na celu wsparcie dla osób zmieniających sposób ogrzewania. Przewidzieli dopłaty do rachunków za ogrzewanie ekologiczne.

Źródlo - fakt.pl