Samochód a pierwsze przymrozki

T
6 listopada 2013, 15:48

Pierwsze przymrozki są nie tylko zwiastunami nadchodzącej zimy, ale i przyczynami coraz liczniejszych wypadków drogowych. To efekt coraz trudniejszych warunków na drogach, śliskiej nawierzchni oraz pogarszającej się widoczności. W jaki sposób kierowcy mogą sobie radzić z pierwszymi przymrozkami? Jak zadbać o bezpieczeństwo w takiej sytuacji?

Samochód a pierwsze przymrozki

Pora na zmianę opon

Pierwsze przymrozki to ważny sygnał dla tych, którzy ze zmianą opon letnich na zimowe zwykli czekać do ostatniej chwili. Już pierwsze chłody sprawiają, że opony letnie tracą swą przyczepność. Gołoledź i śliska nawierzchnia to poważne zagrożenia, których można przecież w prosty sposób uniknąć. Połowa października to czas, gdy temperatury często spadają poniżej 7 stopni, a przymrozki stają się zjawiskiem powszechnym. Wymiana opon w tym czasie to podstawa bezpieczeństwa na drodze, warto zatem skorzystać z tego rozwiązania jak najprędzej. Warto też zainwestować w opony najwyższej jakości, które dodatkowo można ubezpieczyć. W jaki sposób można to zrobić? Towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak AXA DIRECT, dają możliwość dokupienia do obowiązkowego OC ubezpieczenia, które dodatkowo chroni opony i pozwala na pokrycie kosztów ich naprawy lub wymiany.

W trosce o akumulator

Pierwsze przymrozki oznaczają też często początek problemów z akumulatorem. Zakup nowego urządzenia lub zestawu kabli rozruchowych to jeden z pierwszych kroków, jaki podejmują kierowcy w trakcie przygotowań do zimy. Dzięki tym prostym czynnościom można uniknąć tak częstych przy niskich temperaturach problemów z uruchomieniem silnika.

Jak zapewnić sobie lepszą widoczność?

Przymrozki to również początek walki o utrzymanie szyb w dobrym stanie i zapewnienie sobie dobrej widoczności. Warto w porę zakupić odpowiedni płyn do spryskiwaczy, który pozwoli na sprawne czyszczenie szyb w niższych temperaturach. Płyny do czyszczenia szyb oraz skrobaczki pozwalające szybko pozbyć się szronu – to wyposażenie, które wraz z pierwszymi chłodami powinno za stałe zagościć w samochodach.

Jak bezpiecznie prowadzić?

Wraz z nastaniem chłodów pora też na zastosowanie się do zaleceń zwiększających bezpieczeństwo jazdy w coraz trudniejszych warunkach. Szczególnie niebezpieczne są temperatury około 0 stopni. Drogę pokrywa wtedy cienka warstwa przymarzającej wody, znacznie bardziej niebezpiecznej niż sam lód. Dodatkowym problemem są mokre liście oraz niskie słońce, które odbijając się od śliskiej nawierzchni może poważnie utrudnić jazdę. Zachowanie szczególnej ostrożności, baczne obserwowanie drogi oraz wolniejsza jazda to podstawowe zasady, o których powinni pamiętać roztropni kierowcy.

Pierwsze przymrozki i związany z nimi wzrost liczby wypadków sprawiają, że wielu kierowców zaczyna doceniać obowiązkowe w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne. Chronią nas one przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Zakup obowiązkowej polisy OC nie musi być wcale ogromnym wydatkiem. Internetowy kalkulator OC pozwala szybko obliczyć składkę, wybrać najkorzystniejsze dla siebie ubezpieczenie i zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych stłuczek.