When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Fale upałów są poprzedzane przez specyficzne wzorce pogodowe

T
31 października 2013, 16:58

Naukowcy badając wzorce pogodowe mogą przewidywać zabójcze fale upałów nawet kilkanaście dni wcześniej.

Fale upałów są poprzedzane przez specyficzne wzorce pogodowe

Różne szacunki wskazują na to iż w USA w ciągu roku umiera od 600 do 1300 osób, jednak uzyskując większą ilość czasu, mieszkańcy tego kraju będą bardziej przygotowani na ekstremalne temperatury.

Jak wynika z badania opublikowanego w Nature Geoscience, zespół prowadzony przez Haiyan Teng z National Center for Atmospheric Research z Kolorado wykonał niemal 6 tysięcy symulacji komputerowych fal upałów. Dzięki temu uczeni doszli do wniosku, że te ekstremalne wydarzenia w Stanach Zjednoczonych mają miejsce 15-20 dni przed pojawieniem się specyficznego wzorca pogodowego.

Wzorce te składają się z pięciu wysokociśnieniowych systemów, równomiernie rozmieszczonych na półkuli północnej a cały układ jest bardziej stabilny i pozwala tym gorącym obszarom wysokiego ciśnienia wzmacniać się oraz utrzymywać. Odkryto również, że konfiguracja ta pojawiała się już od 1948 roku. Według Haiyan Teng, te specyficzne wzorce pogodowe powstają naturalnie jednak nie jest to jasne dlaczego są one bardziej stabilne od innych.

Źródło - http://zmianynaziemi.pl/, http://tylkonauka.pl/