Miasta na wodzie, które warto odwiedzić

T
18 listopada 2015, 12:26

TOP-10 miast

Miasta na wodzie, które warto odwiedzić

1.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna.Położony nad rzeką Amstel, IJ i licznymi kanałami (160). Nazwa miasta oznacza – tamę na rzece Amstel.

2.Hamburg – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

3.Suzhou – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, w delcie Jangcy, w pobliżu jeziora Tai Hu.Tradycyjny ośrodek handlowy, rzemieślniczy kulturalny.

4. Udajpur - miasto w północno-zachodnich Indiach, w stanie Radżastan, w górach Arawali, nad jeziorem Pićhola.

5.Giethoorn – wieś w holenderskiej prowincji Overijssel. Znajduje się w gminie Steenwijkerland. Miejscowość ta jest nazywana Wenecją Północy lub Wenecją Holandii. W starej części Giethoorn nie ma żadnych dróg, poza ścieżkami rowerowymi.

6. Alappuzha – miasto w dystrykcie Kerali w południowych Indiach nad Morzem Arabskim. W pobliżu miasta są kanały, plaże i laguny. Alappuzha ma bardzo starą historię. Prawdopodobnie jeszcze przed narodzinami Jezusa Chrystusa kwitł tu handel z Grekami i Rzymianami.

7.Bangkok – stolica i największe miasto Tajlandii, położone w południowej części kraju nad rzeką Menam. Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym miast w południowo-wschodniej Azji. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok jest najgorętszym miastem świata.

8. Petersburg – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. Petersburg jest największym po Moskwie ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Rosji, jednak pod względem odwiedzin turystów przewyższa stolicę.

9. Brugia – miasto w północno-zachodniej Belgii, ośrodek administracyjny prowincji Flandria Zachodnia. Z powodu obfitości kanałów w historycznej części miasta nazywane jest flamandzką Wenecją. Ważny port śródlądowy dostępny dla statków morskich, połączony kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad Morzem Północnym oraz z Gandawą.

10. Sztokholm – największe miasto, stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu, rodziny królewskiej oraz władz administracyjnych regionu Sztokholm.

Słowa kluczowe: