Huragan Juda dotrze dziś do Polski.

T
29 października 2013, 11:15

Najgorzej będzie we wtorek: dla województwa pomorskiego wydano oficjalne ostrzeżenie 2. stopnia.

Huragan Juda dotrze dziś do Polski.

Huragan Juda zabił co najmniej 16 osób. Wiatr dochodzący w porywach do 170 km/godz. spustoszył już Wielką Brytanię i Francję. Potem, już trochę słabszy, dotarł do Belgii. Ostrzega przed nim teraz Holandia i Dania. A także Polska.

Do Polski huragan może dotrzeć w formie mocno osłabionej. Najsilniejszy będzie na Wybrzeżu, gdzie osiągnie 70 km na godzinę. Mieszkańców ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Najgorzej będzie we wtorek: dla województwa pomorskiego wydano nawet oficjalne ostrzeżenie 2. stopnia.

IMGW ostrzega też województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Tam zagrożenie jest mniejsze, bo wiatr będzie słabszy, 60 km/godz.

Huragan Juda spustoszył zachodnią Europę. Wszędzie, gdzie się przetoczył, sparaliżowany został ruch nie tylko lotniczy, co oczywiste, ale i kolejowy oraz kołowy. Wichura wyrywała z korzeniami drzewa, przewracając je na domy, samochody i drogi, zrywała linie energetyczne. Bez prądu są na Zachodzie setki tysięcy gospodarstw domowych.

Huragan uderzył już nawet w Danię i Niemcy, a na atak przygotowuje się Szwecja. Wszystkie kraje zaatakowane lub zagrożone zawieszają połączenia lotnicze i promowe oraz ostrzegają mieszkańców przed podróżami i parkowaniem samochodów pod drzewami.

Co będzie u nas? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest jedno: kto nie musi planować w tych dniach podróży, niech tego nie robi. I tak minimalne są szanse, że plany uda się zrealizować.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: