Antarktyda: dziura ozonowa osiągnęła roczne maksimum

T
23 października 2013, 13:41

Każdego roku dochodzi do momentu, kiedy dziura ozonowa nad Antarktydą osiąga swoje maksimum. Tym razem miało to miejsce 26 września 2013 roku.

Antarktyda: dziura ozonowa osiągnęła roczne maksimum

Jak wiadomo, ozon jest niszczony z powodu reakcji chemicznych zachodzących w atmosferze. Biorą w nich udział głownie chlor i brom. Gdy ozonu ubywa do powierzchni Ziemi dociera więcej promieniowania ultrafioletowego, co może powodować poważne kłopoty dla organizmów żywych. W efekcie tego zjawiska zwiększona ilość promieniowania UV może prowadzić na przykład do raka skóry u ludzi i u zwierząt, a także do uszkodzenia roślin.

Według wstępnych danych udostępnionych przez amerykańską agencję NOAA powierzchnia dziury ozonowej nad Antarktydą wyniosła 18,9 miliona kilometrów kwadratowych. Dopóki ubytek ozonu znajduje się głównie nad biegunami, z oczywistych względów negatywne oddziaływanie jest ograniczone z powodu mniejszego zaludnienia tych regionów. Problem może powstać wtedy, gdy nad gęściej zaludnionymi obszarami ilość ozonu spadnie poniżej 220 jednostek Dobsona (jednostka miary stosowana do określania grubości warstwy ozonowej).

Źródło - sabibon.info