When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

20 najsłynniejszych zaginionych miast

T
30 czerwca 2017, 15:13

Polecamy galerię zdjęć

20 najsłynniejszych zaginionych miast

TOP 20 zaginionych miast:

TOP 20 zaginionych miast

 • Palenque – stanowisko archeologiczne położone w stanie Chiapas w Meksyku. Leży w odległości około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. W 1746 r. odkryto tu ruiny miasta Majów.

TOP 20 zaginionych miast

 • Pompeje – miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu. Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza w 79 roku to Herkulanum i Stabie.

TOP 20 zaginionych miast

 • Petra - ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rakmu, co oznacza "wielobarwna".

TOP 20 zaginionych miast

 • Angkor – zabytkowy kompleks miejski pozostały po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego. We współczesnym języku khmerskim angkor oznacza "stolicę" albo "święte miasto". Kompleks zabytków Angkor tworzy duża liczba kamiennych budowli oraz tereny leśne, obejmujące obszar ponad 400 km², położony na północ od jeziora Tonle Sap, kilka kilometrów od Siem Reap w Kambodży.

TOP 20 zaginionych miast

 • Ciudad Perdida, zaginione miasto, znajduje się na północy Kolumbii, w górach Sierra Nevada de Santa Marta.

TOP 20 zaginionych miast

 • Machu Picchu (keczua – stary szczyt) – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego.

TOP 20 zaginionych miast

 • Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków.

TOP 20 zaginionych miast

 • Xanadu– letnia stolica przedstawicieli dynastii Yuan do czasu, kiedy siedzibą stało się miasto Zhongdu,położona w Mongolii Wewnętrznej, ok. 275 km na północ od Pekinu i ok. 28 km na północny zachód od miasta Duolun.

TOP 20 zaginionych miast

 • Tical – miasto Majów położone na terenie Gwatemali w departamencie Petén, w gminie San Andrés. Najprawdopodobniej dawna stolica państwa Majów. Zostało założone w III wieku.

TOP 20 zaginionych miast

 • Ktezyfon – starożytne miasto na północno-wschodnim brzegu Tygrysu. Obecnie ruiny 30 km na południowy wschód od Bagdadu.

TOP 20 zaginionych miast

 • Wielkie Zimbabwe zwane też "Domem z kamieni" — największa budowla okresu przedeuropejskiego w Afryce na południe od równika, leżąca 25 km od prowincjonalnego centrum administracyjnego Masvingo i 250 km na wschód od stolicy Zimbabwe, Harare. Kompleks ruin zajmuje powierzchnię ponad 750 ha.

TOP 20 zaginionych miast

 • Mohendżo-Daro – osada protomiejska w pobliżu brzegu Indusu, znajdująca się na obszarze cywilizacji doliny Indusu, obecnie leżąca na terenie Pakistanu. Odkryta w latach 20. XX wieku przez angielskiego archeologa Johna Marshalla.

TOP 20 zaginionych miast

 • Bagerhat – miasto meczetów z XV wieku.

TOP 20 zaginionych miast

 • Park Narodowy Mesa Verde położony w USA, w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Główną atrakcją tego parku narodowego są prekolumbijskie osiedla mieszkalne typu pueblo, zbudowane w ścianie kanionu przez Indian Anasazi. Ocenia się, że osiedla powstały w okresie między VI a XIV wiekiem naszej ery.

TOP 20 zaginionych miast

 • Królestwo Widźajanagaru, Imperium Widźajanagaru – państwo hinduskie istniejące w XIV–XVII wieku na Dekanie w południowych Indiach. Stolicą królestwa do tego czasu był wspaniały Widźajanagar, czyli Miasto Zwycięstwa – od którego swą nazwę wzięło królestwo.

TOP 20 zaginionych miast

 • Ani – ruiny miasta na wschodzie obecnej Turcji przy granicy z Armenią.

TOP 20 zaginionych miast

 • Teby - starożytne miasto w Górnym Egipcie, położone nad Nilem, ok. 600 km na południe od dzisiejszego Kairu. Za czasów wczesnego Średniego Państwa (XI dynastia) Teby stały się stolicą Egiptu. Główną świątynią Teb była świątynia Amona, zwana Ipet-sut, dzisiaj Karnak.

TOP 20 zaginionych miast

 • Kartagina – starożytne miasto-państwo w północnej Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszego Tunisu, założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru.

TOP 20 zaginionych miast

 • Persepolis – miasto w starożytnej Persji, założone przez Dariusza I w 518 p.n.e., rozbudowane przez Kserksesa i kolejnych władców z dynastii Achemenidów. Ruiny miasta znajdują się ok. 70 km na północ od Sziraz. Miasto w czasach Achemenidów pełniło funkcję jednej z czterech stolic imperium perskiego (obok Suzy, Ekbatany i Pasargadów) i służyło jako ceremonialna stolica państwa.

TOP 20 zaginionych miast

 • Efez – w starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Leżało przy ujściu rzeki Kaystros do Morza Egejskiego na terenie obecnej Turcji.