When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Kraków: zakaz palenia węglem coraz bardziej realny

T
30 września 2013, 12:30
Kraków: zakaz palenia węglem coraz bardziej realny

Kraków ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Organizacje społeczne i ekologiczne od wielu lat próbują walczyć ze smogiem. Ostatnio problem został wyraźnie nagłośniony, głównie przez KAS czyli Krakowski Alarm Smogowy.

Organizacja chce zakazu używania paliw stałych w całym Krakowie, czyli uchwały zabraniającej palenia węglem.

Część mieszkańców jest za zakazem. KAS złożył w sejmiku petycję, pod która podpisało się ponad 16 tys. krakowian. W dokumencie wyrażono chęć całkowitego zakazu stosowania węgla i biomasy oraz ciężkiego oleju opałowego w celu ogrzewania budynków i lokali, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz palenia drewnem w kominkach.

Niestety! Setki krakowian nie chce zmian. Przeciwnicy obawiają się, że nie będzie ich stać na wymianę pieców z węglowych na ekologiczne.

KAS zapewnia jednak, że dla osób ubogich zostałyby przewidziane programy osłonowe.

Co na to miasto? Już w najbliższy poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego będzie uchwalany program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Są duże szans, że projekt KAS-u zostanie przegłosowany.

Źródło - Fakt.pl