When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Hałda fosfogipsów truje!

T
18 lipca 2013, 12:16

Przerażające wyniki badań polskich i fińskich naukowców dotyczących hałdy fosfogipsu w Wiślince pod Gdańskiem! Nie ma wątpliwości, że jest ona trująca, a co gorsza niebezpieczne stężenie fosforanów wykryto nawet w Martwej Wiśle, tuż przy składowisku.

Hałda fosfogipsów truje!

Czy rzeczywiście tak jest i czy hałda zagraża okolicznym mieszkańcom ma sprawdzić kontrola przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

O tym się mówiło od dawna, ale Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych, czyli właściciel hałdy zawsze uspokajały, że składowisko nikomu nie zagraża. Tymczasem kilka miesięcy temu fińscy naukowcy opublikowali materiał, w którym stwierdzili, że hałda „truje Bałtyk bardziej niż wszystkie fińskie miasta”.

Efektem tej publikacja były wspólne badania, które przeprowadzili polscy naukowcy wspólnie z Finami. 1 lipca z Martwej Wisły tuż przy składowisku pobrali próbki wody. Zaczęły się badania. Właśnie opublikowano ich wyniki, które mogą przerażać. Przy składowisku zanotowano znaczne stężenie fosforanów, czyli związków chemicznych, które w dużej ilości są szkodliwe dla człowieka. Mogą spowodować niewydolność nerek, raka płuc i różnego rodzaju alergie. Powodują też zmniejszenie gęstości kości.

Fosforany nie są też obojętne dla środowiska. To m.in. one są odpowiedzialne za zakwitanie sinic w Bałtyku, które są groźne dla człowieka i morskich organizmów. W niektórych miejscach norma została przekroczona aż dwunastokrotnie. Wyniki przeraziły ekspertów. Mają zostać powtórzone jeszcze w tym miesiącu, a 25 lipca ruszy kontrola inspektorów WIOŚ. Mają oni sprawdzić m.in. czy hałda jest odpowiednio zabezpieczona. Wszystko ma nadzorować ministerstwo środowiska.

Źródło - fakt.pl