Hałda fosfogipsów truje!

T
18 lipca 2013, 12:16

Przerażające wyniki badań polskich i fińskich naukowców dotyczących hałdy fosfogipsu w Wiślince pod Gdańskiem! Nie ma wątpliwości, że jest ona trująca, a co gorsza niebezpieczne stężenie fosforanów wykryto nawet w Martwej Wiśle, tuż przy składowisku.

Hałda fosfogipsów truje!

Czy rzeczywiście tak jest i czy hałda zagraża okolicznym mieszkańcom ma sprawdzić kontrola przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

O tym się mówiło od dawna, ale Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych, czyli właściciel hałdy zawsze uspokajały, że składowisko nikomu nie zagraża. Tymczasem kilka miesięcy temu fińscy naukowcy opublikowali materiał, w którym stwierdzili, że hałda „truje Bałtyk bardziej niż wszystkie fińskie miasta”.

Efektem tej publikacja były wspólne badania, które przeprowadzili polscy naukowcy wspólnie z Finami. 1 lipca z Martwej Wisły tuż przy składowisku pobrali próbki wody. Zaczęły się badania. Właśnie opublikowano ich wyniki, które mogą przerażać. Przy składowisku zanotowano znaczne stężenie fosforanów, czyli związków chemicznych, które w dużej ilości są szkodliwe dla człowieka. Mogą spowodować niewydolność nerek, raka płuc i różnego rodzaju alergie. Powodują też zmniejszenie gęstości kości.

Fosforany nie są też obojętne dla środowiska. To m.in. one są odpowiedzialne za zakwitanie sinic w Bałtyku, które są groźne dla człowieka i morskich organizmów. W niektórych miejscach norma została przekroczona aż dwunastokrotnie. Wyniki przeraziły ekspertów. Mają zostać powtórzone jeszcze w tym miesiącu, a 25 lipca ruszy kontrola inspektorów WIOŚ. Mają oni sprawdzić m.in. czy hałda jest odpowiednio zabezpieczona. Wszystko ma nadzorować ministerstwo środowiska.

Źródło - fakt.pl