Spędzasz urlop nad morzem? Uważaj na sinice!

T
12 lipca 2013, 13:11

Uwaga mieszkańcy i turyści! Nad trójmiejskimi kąpieliskami ponownie zawisło widmo sinic. Te groźne dla człowieka organizmy mogą skutecznie uprzykrzyć wymarzony odpoczynek nad morzem.

Spędzasz urlop nad morzem? Uważaj na sinice!

Jeżeli przy plaży powiewa czerwona flaga, a woda przybrała zielonkawy kolor, jest spieniona i brzydko pachnie - lepiej odpuścić sobie kąpiel. To znak, że w morzu zakwitły sinice! Konsekwencje kąpieli w wodzie z tymi organizmami mogą być bardzo przykre. Podczas zakwitu sinice produkują toksyny groźne dla ludzkiego zdrowia.

Zwykły kontakt tych organizmów ze skórą może powodować wysypki i swędzenie. Gorzej, gdy przez przypadek napijemy się wody z sinicami. Może to doprowadzić do zatrucia, w wyniku którego będzie bolał nas brzuch, a biegunka i wymioty sprawią, że zamiast na plaży, słoneczne dni spędzimy w domu. Trójmiejskie kąpieliska jak na razie są bezpieczne, jednak zagrożenie cały czas czyha w uśpieniu.

– W chwili obecnej wszystkie trójmiejskie kąpieliska zgłoszone przez organizatorów i nadzorowane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej są wolne od zakwitu sinic – mówi Anna Obuchowska z pomorskiego SANEPID-u. – Zakwit sinic w wodach morskich i śródlądowych możliwy jest przez cały czas trwania sezonu i jako zjawisko przyrodnicze jest trudne do przewidzenia.

Źródło - Fakt.pl