When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W piątek o godz.17, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca

T
4 lipca 2013, 13:17

W najbliższy piątek, o godz. 17, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca (aphelium).

W piątek o godz.17, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca

Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 mln kilometrów – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

- W starożytności i w średniowieczu uważano, że wszystkie planety poruszają się po orbitach idealnie kołowych. Pogląd ten zrewidował Jan Kepler, który udowodnił, że ciała Układu Słonecznego poruszają się po krzywych stożkowych: elipsach, parabolach i hiperbolach – przypomniał astronom.

Dziś wiemy więc – dodał – że planety poruszają się po elipsach. – Nasza planeta nie znajduje się w stałej odległości od Słońca. Chociaż podręczniki podają, że odległość dzieląca Ziemię i Słońce wynosi 149 600 000 km, jest to tylko wartość średnia. W rzeczywistości dystans dzielący oba ciała zmienia się od 147 100 000 km – astronomowie mówią, że Ziemia znajduje się wtedy w peryhelium – do 152 100 000 km – Ziemia jest wówczas w aphelium – opisał dr Olech.

Dodał, że Ziemia znajduje się najbliżej naszej dziennej gwiazdy na początku stycznia, a więc w środku zimy, a najdalej na początku lipca, a więc w środku lata. – Świadczy to o tym, że odległość dzieląca Ziemię od Słońca nie jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje występowanie pór roku. Największy wpływ na ich występowanie ma bowiem nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu orbitalnego – zaznaczył.

wiadomości pogoda na www.meteoprog.ua

Słowa kluczowe: