Polska pod wodą!

T
7 czerwca 2013, 11:50

W całym kraju leje. Stany alarmowe na polskich rzekach przekroczone są już aż w 56 miejscach! Woda zalewa drogi, podtapia miasta. Konieczne są ewakuacje mieszkańców, policjanci wyznaczają objazdy zalanych dróg, straż wypompowuje wodę.

Polska pod wodą!

Jak dotychczas obowiązuje 7 ostrzeżeń hydrologicznych. Trzy dotyczą możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i małopolskiego.

Ponadto obowiązują 3 ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Trudna sytuacja po opadach deszczu panuje w woj. świętokrzyskim. Zalana została krajowa trasa nr 74, nie można przejechać także drogą wojewódzką nr 753 Kielce-Ostrowiec Świętokrzyski. Podtopienia występują także w woj. lubuskim - po Nysie Łużyckiej przemieszcza się fala powodziowa. Intensywne opady deszczu spowodowały, że zalana została trasa krajowa nr 74 pomiędzy Piotrowem i Piórkowem w woj. świętokrzyskim. W nocy ruchem w tym miejscu kierowali policjanci. Wprowadzono wahadłowy ruch pojazdów ciężarowych, samochody osobowe nie mogły natomiast wcale przejeżdżać tą trasą. Teraz jest już przejezdna. Trudna sytuacja jest także w woj. lubuskim. Przez Gubin przemieszcza się fala na Nysie Łużyckiej. Woda wlała się do piwnic i garaży, część ulic jest nieprzejezdna.

Pełne ręce roboty mają strażacy. Ostatniej doby prawie 2000 razy. Najczęściej, bo prawie 600 razy, wzywani byli w Łódzkiem. Najczęściej były to wyjazdy do umacniania wałów, wypompowywania wody i ewakuacji zwierząt. W województwach śląskim, świętokrzyskim i małopolskim, gdzie doszło do podtopień, pracują ratownicy, trwa także liczenie strat. W pierwszej kolejności usuwane są konary i powalone drzewa z dróg. Strażacy pomagają też wypompowywać wodę z zalanych piwnic i zabezpieczać uszkodzone po burzy dachy domów. Umacniają także wały przeciwpowodziowe.

wiadomości pogoda na www.meteoprog.ua