When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Polska pod wodą!

T
7 czerwca 2013, 11:50

W całym kraju leje. Stany alarmowe na polskich rzekach przekroczone są już aż w 56 miejscach! Woda zalewa drogi, podtapia miasta. Konieczne są ewakuacje mieszkańców, policjanci wyznaczają objazdy zalanych dróg, straż wypompowuje wodę.

Polska pod wodą!

Jak dotychczas obowiązuje 7 ostrzeżeń hydrologicznych. Trzy dotyczą możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i małopolskiego.

Ponadto obowiązują 3 ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Trudna sytuacja po opadach deszczu panuje w woj. świętokrzyskim. Zalana została krajowa trasa nr 74, nie można przejechać także drogą wojewódzką nr 753 Kielce-Ostrowiec Świętokrzyski. Podtopienia występują także w woj. lubuskim - po Nysie Łużyckiej przemieszcza się fala powodziowa. Intensywne opady deszczu spowodowały, że zalana została trasa krajowa nr 74 pomiędzy Piotrowem i Piórkowem w woj. świętokrzyskim. W nocy ruchem w tym miejscu kierowali policjanci. Wprowadzono wahadłowy ruch pojazdów ciężarowych, samochody osobowe nie mogły natomiast wcale przejeżdżać tą trasą. Teraz jest już przejezdna. Trudna sytuacja jest także w woj. lubuskim. Przez Gubin przemieszcza się fala na Nysie Łużyckiej. Woda wlała się do piwnic i garaży, część ulic jest nieprzejezdna.

Pełne ręce roboty mają strażacy. Ostatniej doby prawie 2000 razy. Najczęściej, bo prawie 600 razy, wzywani byli w Łódzkiem. Najczęściej były to wyjazdy do umacniania wałów, wypompowywania wody i ewakuacji zwierząt. W województwach śląskim, świętokrzyskim i małopolskim, gdzie doszło do podtopień, pracują ratownicy, trwa także liczenie strat. W pierwszej kolejności usuwane są konary i powalone drzewa z dróg. Strażacy pomagają też wypompowywać wodę z zalanych piwnic i zabezpieczać uszkodzone po burzy dachy domów. Umacniają także wały przeciwpowodziowe.

wiadomości pogoda na www.meteoprog.ua