Inwazja kleszczy! Grożą nam choroby.

T
29 maja 2013, 15:33

Takiego wysypu kleszczy nie było od lat! Wszystko przez długą i śnieżną zimę. Taka aura sprzyjała paskudnym pajęczakom. Mrozy ich nie zniszczyły, są głodne i ruszają na łowy. Pamiętajmy, by na spacerach chronić nie tylko siebie, ale i nasze zwierzaki. Nie tylko ludziom przez kleszcze grożą śmiertelne choroby.

Inwazja kleszczy! Grożą nam choroby.

Kleszczy byłoby mniej, gdyby panowały siarczyste mrozy i nie było śniegu. Tymczasem śniegu była aż nadto. A nagły wybuch wiosny, sprawił, że na łąkach, w parkach i lasach masowo pojawiły się groźne pasożyty. Jest ich mnóstwo! Uważajmy więc na spacerach. Wkładajmy bluzy z długim rękawem, długie spodnie. Załużmy też coś na głowę.

Kleszcze są niebezpieczne , bo mogą przenosić groźne choroby: boreliozę i wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Borelioza objawia się zaburzeniami pamięci, uczuciem ciągłego zmęczenia, przewlekłym bólem stawów i zaburzeniami rytmu serca. Druga to choroba wirusowa, objawiająca się gorączką, wymiotami, bólami głowy. Lekarze tłumaczą, że osoba ukłuta przez zakażonego wirusem kleszcza ma na początku objawy podobne do grypy, a po paru dniach przerwy następuje zaostrzenie choroby.

I pamiętajmy, że kleszcze przenoszą szereg chorób groźnych zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Co grozi np. naszym psiakom? W Polsce kleszcze najczęściej przenoszą tzw. babeszjozę (piroplazmozę) czyli zakażenie pierwotniakiem Babesia canis. Zdarzają się również przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowych i boreliozy (tzw. choroba z Lyma). Babeszjoza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze, atakująca m.in. psy, koty, konie, owce. Nieleczona, bądź też leczona nieprawidłowo lub zbyt późno, prowadzi do śmierci.

Źródło - sabibon.info

Słowa kluczowe: