When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Inwazja kleszczy! Grożą nam choroby.

T
29 maja 2013, 15:33

Takiego wysypu kleszczy nie było od lat! Wszystko przez długą i śnieżną zimę. Taka aura sprzyjała paskudnym pajęczakom. Mrozy ich nie zniszczyły, są głodne i ruszają na łowy. Pamiętajmy, by na spacerach chronić nie tylko siebie, ale i nasze zwierzaki. Nie tylko ludziom przez kleszcze grożą śmiertelne choroby.

Inwazja kleszczy! Grożą nam choroby.

Kleszczy byłoby mniej, gdyby panowały siarczyste mrozy i nie było śniegu. Tymczasem śniegu była aż nadto. A nagły wybuch wiosny, sprawił, że na łąkach, w parkach i lasach masowo pojawiły się groźne pasożyty. Jest ich mnóstwo! Uważajmy więc na spacerach. Wkładajmy bluzy z długim rękawem, długie spodnie. Załużmy też coś na głowę.

Kleszcze są niebezpieczne , bo mogą przenosić groźne choroby: boreliozę i wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Borelioza objawia się zaburzeniami pamięci, uczuciem ciągłego zmęczenia, przewlekłym bólem stawów i zaburzeniami rytmu serca. Druga to choroba wirusowa, objawiająca się gorączką, wymiotami, bólami głowy. Lekarze tłumaczą, że osoba ukłuta przez zakażonego wirusem kleszcza ma na początku objawy podobne do grypy, a po paru dniach przerwy następuje zaostrzenie choroby.

I pamiętajmy, że kleszcze przenoszą szereg chorób groźnych zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Co grozi np. naszym psiakom? W Polsce kleszcze najczęściej przenoszą tzw. babeszjozę (piroplazmozę) czyli zakażenie pierwotniakiem Babesia canis. Zdarzają się również przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowych i boreliozy (tzw. choroba z Lyma). Babeszjoza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze, atakująca m.in. psy, koty, konie, owce. Nieleczona, bądź też leczona nieprawidłowo lub zbyt późno, prowadzi do śmierci.

Źródło - sabibon.info

Słowa kluczowe: