When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Jądro Ziemi może być o wiele gorętsze niż sądzono

T
29 kwietnia 2013, 12:43

Jądro Ziemi może być o wiele gorętsze niż sądzono, może mieć temperaturę taką jak Słońce na powierzchni

Jądro Ziemi może być o wiele gorętsze niż sądzono

W jądrze Ziemi panuje zdecydowanie wyższa temperatura niż wcześniej sądzono – donosi BBC News. Naukowcy obliczyli, że wnętrze naszej planety jest tak samo gorące jak powierzchnia Słońca i jego temperatura wynosi ok. 6 tys. st. C.

Na początku lat 90. naukowcy badali jądro Ziemi i oszacowali jego temperaturę na 5 tys. st. C. – To były początki tego typu pomiarów – wyjaśniła Agnes Dewaele, współautorka nowych badań.

Badaczka i jej zespół oszacowali temperaturę panującą we wnętrzu Ziemi na o ok. 20 proc. wyższą niż do tej pory sądzono, czyli na ok. 6 tys. st. C. Dodali, że jest zbliżona do temperatury panującej na powierzchni Słońca.

Badali wnętrze Ziemi

Jądro Ziemi ma postać krystaliczną i otoczone jest cieczą. Przedmiotem wieloletniej debaty było ustalenie, w jakiej temperaturze formuje się zbudowany ze stopów niklu i żelaza rdzeń.

Naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w „Science”, wykorzystali promienie Rentgena. Naświetlali nimi próbki żelaza, żeby sprawdzić, kiedy tworzą się kryształy żelaza, a kiedy topnieją.

Temperatura wnętrza Ziemi ma kluczowe znaczenie dla wielu dyscyplin naukowych, m.in. może mieć wpływ na wyjaśnienie przyczyn trzęsień Ziemi, a także roli pola magnetycznego.

- Musimy dać odpowiedź geofizykom, sejsmologom, a także geodynamikom. Oni potrzebują danych do komputerowych modeli – wyjaśniła dr Dewalele.

Źródło

, BBC News

Foto - National Geographic

Słowa kluczowe: