Zalewa Mazowsze i Lubelszczyznę

T
18 kwietnia 2013, 12:16

Z podtopieniami walczy Mazowsze i Lubelszczyzna. Do niektórych rejonów Lubelskiego można dostać się tylko łódką. Zalane są drogi, pola, ogródki działkowe, podtapiane są domy. Na Mazowszu ewakuowano już kilka osób. 

Zalewa Mazowsze i Lubelszczyznę

Lokalne podtopienia występują głównie na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza. Jak wynika z komunikatu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, mieszkańcom tych terenów zaoferowano pomoc oraz możliwość ewakuacji. Dotychczas jednak nie zdecydowali się oni na skorzystanie z tej możliwości. Do tej pory ewakuowano trzy osoby w gminie Jadów na Mazowszu, którym woda odcięła możliwość dojazdu do domu.

Przekroczenia stanów alarmowych wystąpiły na rzekach w województwach: mazowieckim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim. Jeszcze dziś obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na Biebrzy i Narwi na terenie województwa podlaskiego.

Możliwe jest też przekroczenie stanów alarmowych przy ujściu Wisły i na Odrze w województwie lubuskim. Niewykluczone, że nocą w Toruniu Wisła przekroczy stan alarmowy. To dlatego, że płynie do niej woda zrzucana ze zbiornika retencyjnego we Włocławku. Potężne ilości wody są zrzucane w kierunku Bydgoszczy i Torunia.

Rzeka Krzna i Bug w gminie Terespol (pow. bialski, woj. lubelskie) podtapia i zalewa domy, ulice dojazdowe do posesji i pola uprawne. Sytuacja staje się poważniejsza, ponieważ rzeki wzrastają co godzinę kilka centymetrów.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w wydanym przed godz. 15 komunikacie uspokaja, że w najbliższych dniach na większości rzek w kraju obserwować będziemy stabilizację stanu wody, a następnie powolne opadanie w obecnych strefach.

Źródło - fakt.pl, TVN 24

Słowa kluczowe: