Śnieg może zabić!

T
3 kwietnia 2013, 11:30

Białego puchu przybywa. Na podwórkach znów pojawiły się dzieci lepiące bałwany. Apelujemy do rodziców: patrzcie, czy wasze pociechy nie jedzą śniegu. To może się dla nich źle skończyć!

Śnieg może zabić!

Dopiero pod lupą widać, że bielutki i na pierwszy rzut oka niewinny śnieżek pełen jest groźnych bakterii, pierwotniaków i pasożytów.

Cyanophyceae (sinice), cryptosporydia to pierwotniaki występujące u psów, kotów i zwierząt hodowlanych. Połknięte grożą biegunką i utratą apetytu. Treptococcusy to paciorkowce wywołujące anginy i zapalenia migdałków. Escherichia coli zaś powodują zakażenia układu moczowego. Gdy przenikną do jamy brzusznej, mogą doprowadzić nawet do zapalenia otrzewnej.

Toxocara canis natomiast to pasożyty podobne do glisty ludzkiej. Jeśli połkniemy ich jaja, w dwunastnicy mogą wykluć się z nich larwy i przez układ krwionośny przedostać się do różnych tkanek organizmu. Efektem jest ich zapalenie.

– Śnieg już spadając zanieczyszcza się tym, co krąży w środowisku: spalinami, kurzem. Kiedy ma kontakt z ziemią, jest źródłem wielu bakterii – wyjaśnia Beata Szadkowska-Opasiak, lekarz internista.

Źródło

Słowa kluczowe: