When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wiosny nie będzie. Już nigdy!

T
21 marca 2018, 08:07

Wiosna odejdzie do historii. Będą tylko trzy pory roku - zapowiadają polscy naukowcy, obserwujący zmiany klimatyczne.

Wiosny nie będzie. Już nigdy!

Koniec z czterema porami roku. Będą tylko zima, lato i jesień. Wiosna będzie coraz krótsza, aż wreszcie za kilka lat zupełnie zaniknie – alarmują badacze klimatu.

Autorami tej koszmarnej prognozy klimatycznej są polscy naukowcy ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Zauważyli, że szczyt zimy w Arktyce ulega szybkiemu przesunięciu, a to ma kolosalny wpływ na pory roku w Polsce.

Jeszcze w latach 70. ub. wieku szczyt arktycznej zimy przypadał na przełom grudnia/stycznia, w latach 80. największe mrozy były już w styczniu, w ciągu lat 90. – w lutym, po roku dwutysięcznym – w marcu, a od czterech lat najzimniej jest na przełomie marca i kwietnia – wyjaśnia prof. Piotr Głowacki, szef Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN.

Zdaniem profesora, w niedalekiej przyszłości będziemy mieli już tylko trzy pory roku. Wiosna ulegnie skróceniu, aż wreszcie zupełnie zniknie. Po zimie nadchodzić będzie lato z wielkimi upałami już w maju. Jesień będzie coraz dłuższa – przewiduje naukowiec.

Źródlo

Słowa kluczowe: