When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

NASA: Nadlatuje asteroida!

T
21 marca 2013, 12:09

- Jeśli w stronę Ziemi leci niezidentyfikowana asteroida, nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa - takie przerażające słowa wypowiedział szef NASA, Charles Bolden podczas spotkania z Amerykańską Izbą Reprezentantów na temat zagrożenia z kosmosu i zaapelował o fundusze na system ostrzegania przed tymi obiektami.

NASA: Nadlatuje asteroida!

Co prawda ryzyko uderzenia asteroidy w Ziemię jest niewielkie, jednak potencjalne skutki spowodowanej tym eksplozji są niewyobrażalne i mogą zgładzić naszą cywilizację.

Eksperci NASA przywołują ostatnie wydarzenia w Czelabińsku i przelot w bliskiej odległości od Ziemi innej asteroidy tego samego dnia. Ich zdaniem pokazują one, że nasz Układ Słoneczny jest bardzo aktywny. Tymczasem NASA śledzi ok. 95 proc. obiektów w pobliżu naszej planety o średnicy większej niż 1 km.

– Asteroida tej wielkości lub większa po uderzeniu w Ziemię może płożyć kres ludzkości – powiedział naukowy doradca Białego Domu John Holdren. Mniejsze zagrożenie, ale i tak związane z dużymi zniszczeniami stanowią asteroidy o średnicy ok. 50 m. Astronomowie szacują, że może ich być nawet 10 tys. Tylko co dziesiąta jest znana NASA.

– Obiekty tej wielkości bombardują Ziemię średnio co tysiąc lat – dodaje Holdren. Jednak przewodniczący Komisji Nauki Izby Reprezentantów Lamar Smith stwierdził, że eksplozja nad Czelabińskiem pokazuje, że zagrożenie jest realne.

Prace nad zmianami kierunku lotu potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów kosmicznych prowadzą eksperci nie tylko z amerykańskiej agencji kosmicznej, ale również Rosjanie – informuje sfora.pl. Problemem zajmuje się też Europejska Agencja Kosmiczna. Niestety, skutecznej metody na neutralizację zagrażających nam asteroid wciąż nie znaleziono. Probelem jest olbrzymia prędkość takich obiektów. Nasze rakiety nie są w stanie ich zestrzelić. Próbą przećwiczenia obrony planety będzie rozbicie statku kosmicznego o przelatującą w pobliżu Ziemi skałę w 2022 roku.

Źródło

Słowa kluczowe: