When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nadchodzi kolejna atrakcja astronomiczna, w marcu zobaczymy kometę Pan-STARR

T
18 lutego 2013, 11:58

Jeszcze nie opadł kurz po rzekomym upadku asteroidy w Rosji i szczęśliwym przelocie 40 metrowej asteroidy 2012 DA14 a już czas się zbierać do kolejnych obserwacji. Nadchodzi pierwsza wielka kometa tego roku, kometa Pan-STARR.

Nadchodzi kolejna atrakcja astronomiczna, w marcu zobaczymy kometę Pan-STARR

Kometa nazywa się tak, ponieważ w ten sposób brzmi nazwa automatycznego teleskopu użytego do jej odnalezienia. Wiadomo o nie również, że pochodzi z obłoku Oorta tak jak większość komet dolatujących do nas komet. Nie wiadomo jak kometa się zachowa podczas zbliżenia do Słońca. Jest to w tej chwili nie do przewidzenia. Możliwe są dwa scenariusze.

 Przy scenariuszu negatywnym kometa rozpadnie się pod wpływem ciepła słonecznego, co będzie równoznaczne z końcem zabawy, bo tak rozczłonkowana kometa raczej nie zabłyśnie na niebie.

Jeśli jednak kometa Pan-STARR przetrwa zbliżenie z naszą gwiazdą to powinna wygenerować komę na tyle dużą, aby jej warkocz dało się ją dojrzeć gołym okiem. Największe zbliżenie tego ciała niebieskiego do Ziemi nastąpi 5 marca a dystans, jaki będzie nas dzielił od tej komety to około 100 milionów kilometrów.

Kometa znajdzie się znacznie bliżej orbity Merkurego a do Słońca zbliży się najbardziej 10 marca 2013. To właśnie wtedy będzie najlepiej widoczna. Ponieważ nadlatuje od strony Słońca to będzie ją można oglądac po zachodzie Słońca, kiedy jego blask nie będzie już jej przyćmiewał.

Zwykle kometa była zwiastunem nieszczęść. Tym razem jej pojawienie się może się zbiec z przyspieszonym konklawe. Z pewnością usłyszymy jeszcze nie raz sugestie związku między wydarzeniami na Ziemi i pojawieniem się komety Pan-STARR.

Źródło - http://zmianynaziemi.pl/

Słowa kluczowe: