Będzie zakaz palenia węglem?

T
4 lutego 2013, 10:04

Walka ze smogiem trwa! Mimo starań miasta zanieczyszczenie powietrza nadal przekracza normy alarmowe.

Będzie zakaz palenia węglem?

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski chce wprowadzić zakaz palenia węglem w piecach. Decyzja zależy jednak od marszałka województwa. Oddychamy najgorszym powietrzem w Polsce! W styczniu prezydent wystosował list do Marszałka, w którym wnioskuje o wprowadzenie w Krakowie zakazu palenia w piecach paliwami stałymi. Gdyby uchwała weszła w życie w nowych budynkach nie byłby możliwości instalowania pieców węglowych, a lokatorzy starych domów musieliby wymienić piece na ekologiczne.

Ostateczny głos w sprawie należy do sejmiku województwa. Na razie władze Małopolski zakazu palenia węglem nie wydadzą. Wprawdzie województwo będzie posiadało środki na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, ale najpierw Kraków musi przygotować odpowiedni program i pieniądze na dopłaty dla tych mieszkańców, którzy palą węglem w piecach.

– Chcemy uchwalić nowe przepisy, ale musimy wiedzieć, że włączą się w to miasta i gminy. Kraków nie jest tu wyjątkiem. Prezydent musi znaleźć pieniądze i zapewnić, że będzie regularnie przeprowadzał kontrole w mieście – mówi Wojciech Kozak Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. 

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: