When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Bakterie wpływają na pogodę

T
15 lutego 2016, 12:03

Bakterie zasiedlają najbardziej niegościnne zakątki naszej planety – żyją np. w gorących źródłach, w skrajnie toksycznych dla innych organizmów żywych środowiskach. Jak się okazuje – pewne gatunki bakterii żyją nawet w chmurach nad naszymi głowami!

Bakterie wpływają na pogodę

Burzowe chmury w ziemskiej atmosferze – jak pokazują najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "PLOS ONE" - tętnią życiem w skali mikro. W gradowych kulkach pochodzących z burzowych chmur znaleziono kilka gatunków bakterii, których bardziej typowym środowiskiem życia jest powierzchnia roślin czy gleba. Niektóre z tych bakterii mogą zasiedlać drobne kryształki lodu w chmurach, a nawet prawdopodobnie wywoływać deszcze!

Bakterie były już znajdowane w chmurach nawet na wysokościach rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Prawdopodobnie komórki bakteryjne w formie przetrwalnikowej mogłyby przetrwać nawet w przestrzeni kosmicznej. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii wzięli pod lupę gradowe kulki pochodzące z chmur burzowych (badania prowadzono w Ljubljanie w Słowenii w maju 2009 roku). W kawałkach lodu znaleziono tysiące składników organicznych, niemal tyle samo, co w np. rzekach. Poza tym znajdowały się tam bakterie, które badacze spodziewaliby się znaleźć raczej na powierzchni roślin. Co więcej – niektóre z tych bakterii miały różowe zabarwienie, co pozwoliło im zabezpieczyć się przed solidną dawką promieniowania UV, na którą są narażone w atmosferze.

Kolonie bakterii mogą dawać początek kryształkom lodu w chmurach – kiedy już „obrosną” krytyczną ilością cząsteczek wody – spadają na ziemię pod postacią deszczu lub śniegu. Wpływ drobnoustrojów na na zjawiska pogodowe może być bardzo istotny ze względu na to, ze mogą się one namnażać w atmosferze i wpływać na pogodę na dużych obszarach. Poza tym chmury stanowią jakby przejściowy ekosystem dla bakterii – mikroorganizmy mogą w nich podróżować niemal po całym świecie.

http://odkrywcy.pl

Słowa kluczowe: