When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Belgia buduje wyspę dla przechowywania energii

T
22 stycznia 2013, 12:08

Belgia, która powoli wycofuje się z atomu zaspokajającego obecnie 57% potrzeb energetycznych tego kraju, stawia na źródła odnawialne. I w związku z tym przygotowano plan - chyba jeden z najbardziej szalonych o jakich słyszeliśmy. Kraj ten chce stworzyć sztuczną wyspę, która będzie pełniła funkcję gigantycznej baterii.

Belgia buduje wyspę dla przechowywania energii

Elektrownie atomowe mają zostać zamknięte nie w związku z szaleństwem jakie zapanowało po katastrofie w Japonii w 2011 roku, lecz w związku ze starzeniem się. W zeszłym roku odkryto po prostu, że dwa z reaktorów zaczęły się ze starości kruszyć, a ich naprawa była by bardzo droga.

Dlatego Belgowie chcą postawić na energię wiatrową (obecnie stanowi ona zaledwie 4% całej produkcji energii w tym kraju), która ma być pozyskiwana z morskich farm wiatrowych (do 2020 roku ilość energii uzyskiwanej z tego źródła ma ulec czterokrotnemu zwiększeniu). W związku z tym pojawił się jednak problem dotyczący jej przechowywania - tak aby mieć zawsze zapas, kiedy wiatr nie będzie wiał, a także aby mieć gdzie ją przechowywać kiedy zużycie będzie mniejsze. I rozwiązaniem ma być sztuczna wyspa.

Wyspa ta ma powstać na Morzu Północnym około 3 kilometrów od brzegu. Ma być ona usypana w kształcie oponki, tak aby w środku znajdowała się głęboka, wypełniona wodą studnia. W sytuacji gdy wystąpi nadmiar energii woda ta będzie wypompowywana na zewnątrz - do oceanu, natomiast gdy energia będzie potrzebna otwarte zostaną śluzy i przez system turbin będzie ona wpływać do środka generując prąd.

Rozwiązanie dość szalone, ale to naprawdę może działać. Wyspa ma zostać ukończona w ciągu 5 lat, lecz nie wiadomo ile wyniesie koszt budowy.

Źródło - geekweek.pl