Wpływ pogody na układ krążenia

T
14 grudnia 2012, 14:03

Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu krążenia bardzo często wiążą pogorszenie samopoczucia ze zmianami pogody. Czy faktycznie zjawiska atmosferyczne mogą mieć wpływ na nasze zdrowie?

Wpływ pogody na układ krążenia

U ludzi starszych, po 70 roku życia, w okresie zimowym odnotowuje się 32% więcej zawałów niż w lecie. Jest wiele teorii wyjaśniających to zjawisko. Jedna z nich mówi, że pobudzenie receptorów skórnych reagujących na zmianę temperatury przez zimne powietrze powoduje aktywację układu współczulnego, przez co zwiększa się stężenie hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina we krwi, co z kolei prowadzi do skurczu tętnic, przyspieszenia rytmu serca i wzrostu ciśnienia tętniczego. Dodatkowo w zimie obserwuje się zwiększenie aktywności czynników krzepnięcia.

Temperatura

Związek między temperaturą powietrza, a ryzykiem zawału ma kształt litery U. Optymalna temperatura wynosi 23,3°C. Zarówno wyższe jak i niższe temperatury zwiększają ryzyko wystąpienia choroby serca. Każde zmniejszenie temperatury o 10°C zwiększa częstość incydentów sercowo-naczyniowych o 13%.

Wilgotność powietrza

Im większa wilgotność, tym ryzyko zawału jest większe.

Ciśnienie atmosferyczne

Optymalne ciśnienie dla naszego układu krążenia to 1016 hPa. Każda jego zmiana, zarówno wzrost ciśnienia jak i jego spadek, wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Wiatr

Większa prędkość wiatru koreluje z występowaniem incydentów wieńcowych. Zawały serca zdarzają się częściej, gdy wieje wiatr południowy.

Źródło - kardiologia.wieszjak.p

Słowa kluczowe: