When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

300-metrowa fala tsunami na Hawajach

T
10 grudnia 2012, 12:50

300-metrowa fala tsunami nawiedziła w przeszłości Hawaje.

300-metrowa fala tsunami na Hawajach

Śladem obecności tzw. megatsunami są głazy znalezione przez zespół amerykańskich badaczy. Naukowcy ostrzegają: takie fale mogą wystąpić na całym świecie. Ich powstawaniu sprzyja ocieplanie się klimatu.

Megatsunami miało miejsce, kiedy z łańcucha gigantycznych wulkanów leżących na wyspie osunęła się ziemia. Nie odpowiadało więc za nie, tak jak za "zwykłe" fale tsunami, trzęsienie ziemi.

- Spowodowane osunięciem się ziemi tsunami zdarzają się  na całym świecie. Zagrażają też wschodniemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych - powiedział Anthony Hildenbrand, wulkanolog.

Naukowcy sądzą, że do megatsunami dochodzi, kiedy klimat staje się bardziej wilgotny i ciepły. W takim okresie częściej padają intensywne deszcze, przez co ziemia na zboczach wulkanów nasiąka wodą i osuwa się.

Tsunami spowodowane przez osunięcie się ziemi mogą osiągać monstrualną wysokość, ale groźne są jedynie na małym dystansie. Na pełnym morzu całkowicie tracą swoją siłę.

Źródło - http://www.wprost.pl