When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Błękitny smok morski (wideo)

T
12 stycznia 2017, 12:33

To dziwnie wyglądające stworzenie to Glaucus atlantikus nazywany też błękitnym smokiem morskim, tak naprawdę jest ślimakiem.

Błękitny smok morski (wideo)

Zwierzątko jest pięknie ubarwione ma srebrzysto błękitne kolory na stronie grzbietowej oraz ciemne blado niebieskie na podbrzuszu, posiada sześć kosmato wyglądających kończyn. Ślimak żyje w wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej u wybrzeży Republiki Południowej Afryki , Mozambiku i wschodnim wybrzeżu Australii.

Dorasta do stosunkowo niewielkich rozmiarów od 5 do 8 centymetrów długości. Glaucus jest toksycznym zwierzęciem o czym ostrzegają jego barwy, zawiera w sobie truciznę, więc nie należy do rybiego menu i raczej jako przekąskę ryby omijają go. Ślimak pływa i porusza się do góry nogami, a wszytko za sprawą pęcherza pławnego w żołądku , w który pompuje odpowiednią ilość gazu.

Ciekawostką jest to, że ślimak jest hermafrodytą i wyposażony jest zarówno męskie jak i żeńskie organy płciowe. Naukowcy stwierdzili, że smoki morskie są kanibalami co dowodzi, że posiadają wrodzoną odporność na własny jad.

Słowa kluczowe: