Nowa Zelandia: erupcja wulkanu Tongariro

T
21 listopada 2012, 11:46

Ten wulkan jest znany jako Góra Przeznaczenia z filmu "Władca Pierścieni".

Nowa Zelandia: erupcja wulkanu Tongariro

W Nowej Zelandii rozpoczęła się  erupcja wulkan Tongariro. Ten wulkan jest znany jako Góra Przeznaczenia z filmu "Władca Pierścieni".

Erupcja rozpoczęła się 21 listopada o 13.30 czasu lokalnego. Wulkan wyrzucił z siebie popiół na wysokość 2 km. Gruba warstwa wulkanicznego pyłu pokryła obszar w odległości kilku kilometrów.

Ratownicy ewakuowali około pięćdziesięciu turystów, którzy znajdowali się na zboczach wulkanu podczas erupcji. Na szczęście, w wyniku erupcji nie ma poszkodowanych.

Tongariro to czynny wulkan w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej. Wulkan położony jest około 20 km na południowy zachód od jeziora Taupo.Ostania erupcja wulkanu miała miejsce w 1977 roku. Tongariro wchodzi w skład Parku Narodowego Tongariro, pierwszego nowozelandzkiego parku narodowego. Jest najbardziej na północ wysuniętym wulkanem tego parku, jego wysokość wynosi 1978m. Od 1839 r. wybuchał ok. 70 razy. Przedostatnia erupcja miała miejsce na przełomie 1974/75 r. Geolodzy odkryli, że wulkan składa się z przynajmniej 12 stożków erupcyjnych (jednym z nich jest Ngauruhoe). 6 sierpnia 2012 roku wulkan wybuchł ponownie, wyrzucając z siebie pył i kamienie.

Słowa kluczowe: