Na co dobry jest miód!

T
4 listopada 2015, 15:11

Jesienne szarugi i częste infekcje powodują, że miody wracają do łask w naszych kuchniach. Nie zawsze jednak wiemy, na jakie dolegliwości może nam pomóc słodki przysmak.

Na co dobry jest miód!

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie miodu jest jednym z najlepszych sposobów walki z przeziębieniami. Okazuje się jednak, że niektóre gatunki wspomagają także leczenie chorób serca, układu krwionośnego czy moczowego, a nawet powodują przyspieszenie zrastania się złamanych kości. – Mają wręcz działanie lecznicze. Miód to prawdziwy skarb – mówi Jerzy Trzpil (67 l.), który od kilkudziesięciu lat ma wędrowną pasiekę i produkuje różnego rodzaju miody.

Jeśli macie problem w sklepie, który słoik wybrać to sprawdźcie w tabeli poniżej jakie działanie mają poszczególne gatunki miodu.

Który miód do czego

Wielokwiatowy – barwy od jasnokremowej do herbacianej. Po skrystalizowaniu od jasnoszarej do jasnobrązowej. Stosowany przy alergiach i katarze siennym. Dodaje energii i wzmacnia organizm.

Rzepakowy – koloru jasno słomkowego, a po skrystalizowaniu biało-kremowego. Ma słodki, lekko gorzki smak. Stosowany jest w miażdżycy, chorobach serca, wątroby i dróg żółciowych.

Akacjowy – ma kolor od jasnokremowego do słomkowożółtego. W małych ilościach zalecany diabetykom. Jest stosowany w leczeniu nadkwasoty żołądka, schorzeniach przewodu pokarmowego oraz nerek i układu moczowego.

Lipowy – koloru żółtego lub ciemnożółtego z odcieniem zielonkawym. Jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniach oskrzeli, schorzeniach reumatycznych i nerwicach.

Gryczany – barwy ciemnej, a nawet brunatnej. Ma wysoką aktywność antybiotyczną. Stosuje się przy chorobach układu krążenia, szczególnie miażdżycowych. Sprzyja zrastaniu się złamanych kości.

Nawłociowy – koloru żółtego po skrystalizowaniu kremowo-żółtego. Ma wyczuwalny lekko kwaśny smak. Polecany jest przy chorobach dróg moczowych, prostaty, zapaleniu jelit i kamienicy nerkowej oraz chorobach stawów.

Spadziowy – Barwy ciemnej z zielonkawym lub szarym odcieniem. Pomaga przy walce z chorobami dróg oddechowych, zaburzeniach przemiany materii, anemiach, wspierania leczenia gruźlicy i zapalenia płuc.

Propolis – kit pszczeli – ma działanie bakteriobójcze. Należy zalać go spirytusem i po rozpuszczeniu pić po 20 kropli na cukier. Wzmacnia organizm i uodparnia.

Pyłek kwiatowy – jest zbierany z pszczelich nóżek za pomocą specjalnej nakładki na wejście do ula. Ma właściwości wzmacniające. Szczególnie przydatne w okresie jesienno – zimowym.

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: