Wielka burza piaskowa w Chinach (wideo)

T
6 listopada 2012, 11:12

Żywioł zaburzył życie dużego miasta Lanzhou

Wielka burza piaskowa w Chinach (wideo)

Antycyklon przyniósł na północny zachód Chin ochłodzenie i silny wiatr. Jego epicentrum stała się prowincja Gansu. Żywioł zaburzył życie dużego miasta Lanzhou. Ulice pokryły się grubą warstwą pomarańczowego pyłu.

W ciągu kilku minut zrobiło się ciemno. Widoczność na drogach nie przewyższała dziesięciu metrów. Piesi, których burza zastała na ulicy, ratowali się ucieczką. Aby móc normalnie oddychać, ludzie osłaniali twarze chustkami i innymi materiałami, które mieli pod ręką. Lokalne władze informują, że nikt nie ucierpiał na skutek burzy.

Burza piaskowa - to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne, lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.

Burza piaskowa powstaje zazwyczaj wskutek konwekcji powietrza. Promienie Słońca rozgrzewają piasek co powoduje podgrzanie mas powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim, co z kolei powoduje wzniesienie się gorącego powietrza, a ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru.

Największe z burz piaskowych sięgają nawet do 2,5 km wysokości, niektóre z nich są nawet widzialne z kosmosu.

Źródło - http://polish.ruvr.ru, bbc news

Słowa kluczowe: