When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wielka burza piaskowa w Chinach (wideo)

T
6 listopada 2012, 11:12

Żywioł zaburzył życie dużego miasta Lanzhou

Wielka burza piaskowa w Chinach (wideo)

Antycyklon przyniósł na północny zachód Chin ochłodzenie i silny wiatr. Jego epicentrum stała się prowincja Gansu. Żywioł zaburzył życie dużego miasta Lanzhou. Ulice pokryły się grubą warstwą pomarańczowego pyłu.

W ciągu kilku minut zrobiło się ciemno. Widoczność na drogach nie przewyższała dziesięciu metrów. Piesi, których burza zastała na ulicy, ratowali się ucieczką. Aby móc normalnie oddychać, ludzie osłaniali twarze chustkami i innymi materiałami, które mieli pod ręką. Lokalne władze informują, że nikt nie ucierpiał na skutek burzy.

Burza piaskowa - to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne, lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.

Burza piaskowa powstaje zazwyczaj wskutek konwekcji powietrza. Promienie Słońca rozgrzewają piasek co powoduje podgrzanie mas powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim, co z kolei powoduje wzniesienie się gorącego powietrza, a ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru.

Największe z burz piaskowych sięgają nawet do 2,5 km wysokości, niektóre z nich są nawet widzialne z kosmosu.

Źródło - http://polish.ruvr.ru, bbc news

Słowa kluczowe: