When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Na Ziemi zaczyna się era super-burz

T
2 listopada 2012, 12:41

Huragan "Sandy", który uderzył we wschodnie wybrzeże USA, otwiera nową erę klęsk żywiołowych, których konsekwencje ludzkość będzie w stanie ocenić, w najbliższe dziesięciolecia.

Na Ziemi zaczyna się era super-burz

"Rosnąca liczba huraganów i wzrost poziomu morza stworzą coraz większe zagrożenia w nadchodzących dziesięcioleciach”  - cytuje CNN profesora Uniwersytetu Princeton Mike’a Oppenheimera.

Międzyrządowy Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change) w 2007 twierdził, że możliwy jest globalny wzrost poziomu morza o 17 do 58 cm do końca tego stulecia. Jednakże, wszystkie przyszłe prognozy pokazują, że topnienie arktycznego lodu morskiego spowoduje wzrost nawet o 76 centymetrów. Zdaniem profesora Oppenheimera, zmiany klimatu wpływają na intensywność burz i ich skalę, co prowadzi do zwiększenia siły huraganów.

 „Duże wahania przepływu mas powietrza pozwalają zimnemu powietrzu z Arktyki przenieść się na południe, podczas gdy ciepłe, wilgotne tropikalne powietrze przeniesione będzie na północ” - twierdzi Jennifer Francis ekspertka od ocieplenia z Rutgers Universit.

Źródło - utro.ru

Słowa kluczowe: