Na Ziemi zaczyna się era super-burz

T
2 listopada 2012, 12:41

Huragan "Sandy", który uderzył we wschodnie wybrzeże USA, otwiera nową erę klęsk żywiołowych, których konsekwencje ludzkość będzie w stanie ocenić, w najbliższe dziesięciolecia.

Na Ziemi zaczyna się era super-burz

"Rosnąca liczba huraganów i wzrost poziomu morza stworzą coraz większe zagrożenia w nadchodzących dziesięcioleciach”  - cytuje CNN profesora Uniwersytetu Princeton Mike’a Oppenheimera.

Międzyrządowy Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change) w 2007 twierdził, że możliwy jest globalny wzrost poziomu morza o 17 do 58 cm do końca tego stulecia. Jednakże, wszystkie przyszłe prognozy pokazują, że topnienie arktycznego lodu morskiego spowoduje wzrost nawet o 76 centymetrów. Zdaniem profesora Oppenheimera, zmiany klimatu wpływają na intensywność burz i ich skalę, co prowadzi do zwiększenia siły huraganów.

 „Duże wahania przepływu mas powietrza pozwalają zimnemu powietrzu z Arktyki przenieść się na południe, podczas gdy ciepłe, wilgotne tropikalne powietrze przeniesione będzie na północ” - twierdzi Jennifer Francis ekspertka od ocieplenia z Rutgers Universit.

Źródło - utro.ru

Słowa kluczowe: