Wielki sztorm na Saturnie (wideo)

T
31 października 2012, 11:06

Na powierzchni Saturna miał miejsce jakiś czas temu gigantyczny sztorm, który jeśli byłby na Ziemi – pokryłby całą powierzchnię planety kilka razy.

Wielki sztorm na Saturnie (wideo)

Do tego, jak wykazały nowe analizy, spowodował on wydzielenie ogromnych ilości etylenu i drastycznie podniósł temperaturę planety.

Sztormy tego typu mają miejsce średnio raz w roku Saturna (czyli raz na 30 ziemskich lat). Podczas ostatniego temperatura stratosfery planety zmieniła się bardzo drastycznie – o 83 Kelviny ponad normę – do 220 Kelvinów (-53 stopnie Celsjusza). Jest to i tak bardzo wysoka temperatura jak na zewnętrzną część Układu Słonecznego, gdzie na co dzień panują temperatury wynoszące setki stopni poniżej zera.

Sonda Cassini, która jako pierwsza dostrzegła rozwijający się sztorm w grudniu 2010 roku, zauważyła później bardzo jasny biały punkt na powierzchni tej planety, który okazał się być wynikiem wielkiego impulsu cieplnego.

Doprowadził on także do wydzielenia wielkich ilości bezwonnego gazu – etylenu, którego na Saturnie nigdy wcześniej nie widziano.

Źródło - geekweek.pl

Słowa kluczowe: