Spuszczą wodę z jeziora

T
27 września 2012, 11:19

Aż dwa miliony metrów sześciennych wody zostaną spuszczone z jeziora Maltańskiego. Operacja jest niezbędna, by dokładnie wysprzątać dno akwenu

Spuszczą wodę z jeziora

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zlecają takie porządki co cztery lata. Najpierw jednak trzeba spuścić z jeziora całą wodę. Trafia ona do Warty. Proces ten rozpocznie się po 21 października, bo wtedy odbywają się jeszcze ostatnie zawody sportowe. Woda będzie spływała systematycznie przez około miesiąc. Dziennie jej poziom bedzie spadał o zaledwie kilka centymetrów.

Kiedy widać już będzie dno, do pracy przystąpią ekipy porządkowe. Z reguły podczas takich prac znajdują ogromne ilości puszek i butelek. Są jednak też inne śmieci, także o dużych gabarytach, których nikt by się w jeziorze nie spodziewał.

Robotnicy nie tylko posprzątają dno, ale także wyrównają brzegi zbiornika i sprawdzą wszystkie obiekty znajdujące się w jeziorze, jak choćby śluzę.

Przed całą akcją trzeba będzie też odłowić ryby. Woda zostanie do jeziora Maltańskiego wpuszczona na nowo wiosną. A latem poznaniacy znów będą mogli kąpać się w czystym akwenie.

Źródło - fakt.pl