Jak zadbać o siebie jesienią?

T
17 października 2017, 11:52

Najbliższe miesiące nie będą łaskawe ani dla naszego wyglądu, ani dla stanu zdrowia. Co nie oznacza, że musimy z rezygnacją przyglądać się spadającym z drzew liściom. Nadeszła pora, by aktywnie o siebie zadbać.

Jak zadbać o siebie jesienią?

Chronobiolodzy z University of Texas w Houston wykazali, że mieszkańcy krajów, w których jesienią i zimą panują niskie temperatury zjadają w tym okresie o 6-7 proc. kalorii więcej niż podczas cieplejszych pór roku. Teoretycznie nie powinno stanowić to specjalnego problemu – na łamach czasopisma "Obesity Review" dowiedziono, że kiedy organizm odczuwa zimno, produkuje korzystny tłuszcz brunatny. Rozgrzewa on organizm, spalając podczas tego procesu kalorie. Niestety, jak dodali autorzy artykułu, współczesna cywilizacja z jej centralnym ogrzewaniem i szczelnymi oknami sprawia, że o tej porze roku trudniej nam schudnąć, ponieważ nie potrzebujemy już takich ilości energii, by przeciwdziałać chłodom.

– Wraz ze zmianą pogody na jesienną mamy tendencję do przerzucania się na zapychające węglowodany – zauważa dietetyk, doktor Sarah Schenker. – Tymczasem powinniśmy skupić się na zdrowej żywności wypełnionej dobroczynnymi składnikami odżywczymi.

  • Co robić?

Najczęściej zaczynamy oczyszczać organizm w styczniu, jednak specjaliści radzą, by zrobić to raczej we wrześniu lub październiku, kiedy nasze ciało potrzebuje składników odżywczych do zwalczania infekcji. Najprostszą metodą pozbycia się toksyn jest dieta opierająca się na surowych warzywach i owocach.

Profesor Mike Cawthorne z University of Buckingham, który badał brunatną tkankę tłuszczową, twierdzi, że przełączyć nasz organizm na jesienny tryb spalania tłuszczu może "spędzanie większej ilości czasu na chłodzie, wyłączanie ogrzewania od czasu do czasu oraz wkładanie stóp do zimnej wody".

Jak zadbać o siebie jesienią?

  • Skóra

Brak wilgoci w powietrzu może poczynić spustoszenia w naszej skórze, często prowadząc do jej nadmiernego przesuszenia. Zmiany pogody potrafią także wywołać ataki trądziku różowatego. – Wraz ze spadkiem temperatur wielu ludzi zauważa u siebie więcej obszarów swędzącej, zaczerwienionej skóry – mówi Margaret Cox, dyrektor fundacji National Eczema Society. Za sprawą mniejszej ekspozycji na działanie promieni słonecznych jesienią mogą nasilać się również symptomy łuszczycy.

  • Co robić?

Dla złagodzenia dolegliwości ogólnie suchej cery można stosować specjalne olejki wspomagające regenerację. Cierpiącym na łuszczycę i egzemę Margaret Cox radzi regularne nawilżanie. – Na problemy lżejszego kalibry wystarczą ogólnodostępne produkty dobrej jakości, ale wraz z pogorszeniem się pogody konieczne będą silniejsze maści i żele dostępne na receptę – mówi.

Źródło - The Times

Słowa kluczowe: