When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W Zabrzu będzie podziemny port

T
12 września 2012, 13:32

Miasto szykuje turystom w Zabrzu niezwykłą podróż w głąb ziemi. Trwa odbudowa zabytkowej sztolni. Gotowa będzie za dwa lata.

W Zabrzu będzie podziemny port

To będzie najdłuższa sztolnia w europejskim górnictwie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Zaniedbana Główna Kluczowa Sztolnia Dziedzictwa w Zabrzu zyska swą świetność. Fachowcy wykonują podziemne prace, aby udostępnić je zwiedzającym. Atrakcji i wrażeń na pewno nie zabraknie.Będzie miała 2,5 kilometra. Jej zwiedzanie będzie podzielone na części. Wjeżdżać będziemy pod ziemię na głębokość 45 metrów windą panoramiczną. Tam wsiądziemy do łodzi, którymi dopłyniemy do kopalnianego portu odtworzonego z XIX wieku. Zobaczymy jak transportowano wówczas węgiel spod ziemi.

Z portu turyści pójdą zabytkowym chodnikiem, który powstał w 1820 roku. Stamtąd dotrzemy do Szybu Wyzwolenia. Podziemna wycieczka doprowadzi następnie do tunelu i Skansenu Królowa Luiza. Stąd można będzie wyjechać na powierzchnię do interaktywnego parku dla dzieci lub przejść z powrotem chodnikiem do tzw. kolejki szynowej. Jadąc półtorej kilometra prosto zwiedzający zobaczą ciekawe zjawiska geologiczne i interaktywne ekspozycje, dzięki którym przeniesiemy się w odległe czasy.  – Obecnie trwają prace podziemne. Jesteśmy w połowie robót. Planujemy udostępnienie Sztolni Dziedzicznej w pierwszym kwartale 2014 r.  – mówi Tomasz Bugaj (46 l.), główny specjalista ds. górniczych w Kopalni Guido. Turyści będą zachwyceni. 

 

Źródło - fakt.pl

Autor: Tomasz Griessgraber