When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W Warszawie wyprodukują sztuczne pszczoły.

T
10 września 2012, 15:28

Na Politechnice Warszawskiej ma w ciągu trzech lat powstać prototypowy rój sztucznych pszczół. Ich zadaniem będzie pomoc w hodowli roślin.

W Warszawie wyprodukują sztuczne pszczoły.

Jeżeli urządzenie uda się zbudować, będzie pierwszym tego typu układem na świecie.

Jak będą działać sztuczne pszczoły? Urządzenie, które będzie sterowało urządzeniami do zapylania, będzie przypominać ul. Z jednostki sterującej, jak tłumaczy dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej, będzie wylatywać sztuczna pszczoła. Autonomiczny robot sprawdzi otoczenie i zagrożenie czekające na pozostałe maszyny. Później z centralnej jednostki wylecą pozostałe "pszczoły", które będą musiały znaleźć kwiat i ocenić czy nadaje się on do zapylenia i wykonać zabieg.

Dr Dalewski powiedział, że przed naukowcami dużo ciężkiej pracy. Małe roboty będą musiały monitorować teren wokół siebie i rejestrować zagrożenia. To oznacza konieczność stworzenia systemów monitoringu i nawigacji oraz dostosowania go do potrzeb małych robotów. Naukowiec z Politechniki Warszawskiej zapewnił, że sztuczne pszczoły nie zastąpią tych prawdziwych. Roboty będą tylko uzupełnieniem, które pomoże w hodowli roślin.

Pieniądze na projekt pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na wybudowanie prototypu, który zacznie działać za trzy lata, naukowcy otrzymali ponad 1 milion złotych. Jeżeli projektem zainteresują się prywatni inwestorzy, prototypowy egzemplarz czekają kolejne testy. Naukowcy nie są w stanie powiedzieć, kiedy sztuczne pszczoły mogłyby wejść do produkcji.

Żródło - http://www.bankier.pl/ Informacyjna Agencja Radiowa