When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Gdzie w Polsce było największe trzęsienie ziemi?

T
8 sierpnia 2012, 15:39

Za największe trzęsienie ziemi na terenie dzisiejszej Polski uważa się trzęsienie jakie miało miejsce 5 czerwca 1443 roku o godzinie 13.15.

Gdzie w Polsce było największe trzęsienie ziemi?

Epicentrum znajdowało się w okolicach Wzgórz Strzelińskich. Zniszczenia odnotowano na Dolnym Śląsku we Wrocławiu i Brzegu, ale były one również odczuwalne w odległym Krakowie. Wstrząsy dało się odnotować na terenie niemal całego kontynentu. Ocenia się, że w Polsce podczas tego trzęsienia ziemi mogło zginąć nawet 30 osób.

ak zanotował kronikarz Jan Długosz - "wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili". W Krakowie w gruzach legło sklepienie kościoła św. Katarzyny, a ludzie opuszczali w popłochu domy. We Wrocławiu pękały domy, w Brzegu zwaliła się część sklepienia kościoła farnego. Długosz pisał: "przerażeni i ogłupieni tem niesłychanie od wieków w Polsce niebywałem zjawiskiem, mieszkańcy wypadali z domów na ulicę pytając jeden drugiego: co czynić". Szkody były tak wielkie, że trzeba je było usuwać przez wiele miesięcy. 

Według współczesnych badań trzęsienie to miało 8 stopni w skali Richtera. Według Rocznika Raciborskiego 16 czerwca 1443 roku nastąpiły silne wstrząsy wtórne. 

Źródło - http://polska-niezwykla.blogspot.com