When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W Nowej Zelandii obudził się wulkan Tongariro (wideo)

T
7 sierpnia 2012, 11:15

Kilkucentymetrowa warstwa popiołu pokryła obszar w odległości wielu kilometrów

W Nowej Zelandii obudził się wulkan Tongariro (wideo)

Wczoraj wieczorem doszło do erupcji nowozelandzkiego wulkanu Tongariro. To pierwsza erupcja od 115 lat, ostania erupcja wulkanu miała miejsce w 1897 roku – poinformował nowozelandzki portal Stuff.

Wulkan wyrzucił w powietrze słupy pyłu i kamienie. Kilkucentymetrowa warstwa popiołu pokryła obszar w odległości wielu kilometrów, pył doleciał nawet do miejscowości położonych 100 kilometrów dalej.

Tongariro to czynny wulkan w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej. Wulkan położony jest około 20 km na południowy zachód od jeziora Taupo. Ostania erupcja wulkanu miała miejsce w 1977 roku. Tongariro wchodzi w skład Parku Narodowego Tongariro, pierwszego nowozelandzkiego parku narodowego. Jest najbardziej na północ wysuniętym wulkanem tego parku, jego wysokość wynosi 1978m. Od 1839 r. wybuchał ok. 70 razy. Ostatnia erupcja miała miejsce na przełomie 1974/75 r. Geolodzy odkryli, że wulkan składa się z przynajmniej 12 stożków erupcyjnych.