Gwałtowne burze przeszły nad Mazurami

T
30 lipca 2012, 10:57

Pogoda znów pokazała niszczycielską moc: biały szkwał na Mazurach wywracał żagłowki, wichura zrywała dachy na Mazowszu i wyrywała drzewa! 

Gwałtowne burze przeszły nad Mazurami

Nad mazurskimi jeziorami przeszła w niedzielę nawałnica, która wywróciła wiele żaglówek i łodzi. MOPR musiał wyciągnąć z wody 30 osób. 4 jachty poszły na dno. Szkwał miał siłę 10 w skali Beauforta.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło akcję ratunkową, ale na szczęście nikt nie zginął. Burze połączone z silnym wiatrem przewróciły także na Warmii i Mazurach około 100 drzew, która zatarasowały drogi. W Mrągowie nawałnica uszkodziła sprzęt montowany w amfiteatrze, na którym miał się odbyć Piknik Country. Lekko ranny został jeden z techników.

Po południu ogromna wichura przeszła nad powiatem wołomińskim nad Mazowszem, gdzie zerwała dachy z dziewięciu domów oraz dwóch budynków gospodarczych i powaliła ok. 50 drzew w miejscowościach Lasków, Małopole, Trojany i Kołaków.

W sobotę i niedzielę do godz. 6 rano straż pożarna interweniowała w całym kraju 321 razy. 150 interwencji związanych z burzami i deszczami było w woj. wielkopolskim: w powiecie poznańskim, obornickim, gdzie uszkodzono osiem dachów, a także w samym Poznaniu, gdzie zostały uszkodzone dwa dachy.

W miejscowości Białe Błota koło Bydgoszczy doszło do oberwania chmury. W woj. kujawsko-pomorskim straż pożarna interweniowała 20 razy. Strażacy interweniowali także w woj. dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim i pomorskim.

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: